Wiadomości z Zabrza

Badania na prawo jazdy

  • Dodano: 2021-09-14 11:30

Prawo jazdy w dzisiejszym świecie jest bardzo przydatne, co prawda nie jest niezbędne, ale istotnie ułatwia codzienne życie. Jednak żeby uzyskać prawo jazdy nie wystarczy odpowiednio wykuć teorię,zdać praktyczny egzamin z jazdy po placu manewrowym i mieście. Niezbędny jest również stan zdrowia uprawniający do prowadzenia pojazdów przypisanych do danej kategorii prawa jazdy, o  które się staramy. Jednocześnie nie są to badania pilotów i nie ma czego się obawiać, nawet wady wzroku czy pewne inne wady zdrowia nie pozbawiają nas szans na przejście badań na prawo jazdy. Zdecydowana większość osób, dostaje pozytywne orzeczenie, a pomimo tego wiele osób obawia się badań na prawo jazdy. W tym artykule opiszemy jak wyglądają badania na prawo jazdy i dlaczego nie należy się ich obawiać.

Badania na prawo jazdy

Badania na prawo jazdy okazują się niezbędne gdy chcemy zostać dopuszczeni za kierownicę auta, albo gdy nasze aktualne badania ulegają przedawnieniu. Wykonanie takich badań jest konieczne dla kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T.  Samo badanie jest bardzo standardowe i rozpoczyna się od ankiety przeprowadzonej pomiędzy lekarzem a pacjentem. Będziemy pytani o przebyte i aktualne choroby czy o choroby w rodzinie. Ważne jest aby podczas rozmowy odpowiadać zgodnie z prawdą. Lekarz będzie próbował również dociec czy masz problemy z alkoholem, oznaki takiej choroby utrudniają uzyskanie pozytywnego orzeczenia. Następnie pacjent przechodzi badanie wzroku i tu bardzo istotne jest aby zabrać ze sobą okulary bądź soczewki i poinformować o tym lekarza. Następnie sprawdzana jest jakość słuchu i umiejętność zachowanie równowagi. Lekarz osłuchuje klatkę piersiową i może sprawdzić ciśnienie.

W zdecydowanej większości wypadków badania na prawo jazdy są zwykłą formalnością. W przypadku kierowców zawodowych badania mogą potrwać nieco dłużej i warto być na to przygotowanym. Po zakończonym badania, gdy wszystko jest w porządku, lekarz wydaje orzeczenie na prawo jazdy. Czasem znajdują się na nim dodatkowe adnotacje jak te informujące o konieczności korzystania z okularów lub soczewek podczas jazdy.

Wykrycie nieprawidłowości zdrowotnych, będzie wiązało się ze skierowaniem do specjalistów odpowiedzialnych za dane nieprawidłowości.

Badania lekarskie na prawo jazdy wykonywane są z różną częstotliwością, czasem konieczne będzie wykonanie ponownych badań za kilka lat. Takie badania zlecane są, gdy istnieją podejrzenia co do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta na przestrzeni lat, głównie dotyczy to chorób przewlekłych i poważnych wad wzroku, które mogą postępować. Najczęściej takie badanie jest konieczne po 5 latach od wydania pierwszego orzeczenia.

Co zabrać ze sobą na banie?

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, okulary lub soczewki jeżeli takie nosimy i dokumentację medyczną gdy chorujemy przewlekle. W przypadku badań osób, które posiadają już prawo jazdy konieczne jest przyniesienie prawa jazdy. 

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Badanie dla osób ubiegających się o uzyskanie lub przedłużających ważność uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T to koszt 200 zł.  

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Badania na prawo jazdy zazwyczaj przeprowadzane są w ośrodkach medycyny pracy. To głównie za sprawą tego, że tam również badani są kierowcy zawodowi. W naszym regionie działa popularny Ośrodek Medycyny Pracy POST MEDICAL Placówka ma swoją siedzibę w nowoczesnych przestrzeniach, które komfortowo pozwalają zaczekać na swoją kolej. Badania przeprowadzone są w nowych gabinetach przez lekarzy z dużym doświadczeniem. Same badania są szczegółowe, ale nie zajmują więcej jak 20-30 minut. Przychodnia znajduje się w centrum Rudy Śląskiej przy ulicy Pocztowej 7. Jest to lokalizacja umożliwiająca łatwy dojazd z większości miast aglomeracji.
 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Af

    Co zabrać ze sobą na banie ??.? Taki błąd na stronie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.