Wiadomości z Zabrza

Żywe mrówki w przesyłce pocztowej!

  • Dodano: 2018-01-23 11:45

W Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu funkcjonariusze KAS zabezpieczyli kilkanaście probówek z żywymi mrówkami.Paczka została wysłana z Ukrainy. W związku z naruszeniem przepisów mrówki zostaną odesłane do nadawcy.

Podczas kontroli przesyłek pocztowych funkcjonariusze KAS trafili na nietypową zawartość przesyłki wysłanej z Ukrainy. W kartonowym pudełku mundurowi ujawnili 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej z probówek znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Mrówczana przesyłka miała trafić do mieszkańca Wrocławia.

Funkcjonariusze KAS sprawdzili dokumenty towarzyszące przesyłce. W wyniku kontroli ujawnili, że brakuje pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy. Ponadto przesyłka została przywieziona do Polski z naruszeniem regulacji o weterynaryjnej kontroli granicznej. Przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt  oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Funkcjonariusze KAS powiadomili o przesyłce z żywymi mrówkami Powiatowego Lekarza Weterynarii, który nakazał natychmiastowe odesłanie paczki do nadawcy.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Zabrzu odprawiają przesyłki spoza Unii Europejskiej, które adresowane są do mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, a nawet małopolskiego. Do Zabrza trafiają przesyłki pocztowe z najbardziej odległych zakątków świata. W zagranicznych paczkach mundurowi znajdują: zabawki, odzież, obuwie, telefony komórkowe, płyty kompaktowe, elektronikę i kosmetyki. Czasem w paczkach znajdują żywe zwierzęta i rośliny. Kilka lat temu w przesyłce z Hong Kongu funkcjonariusze natrafili na 39 sztuk żywych skorpionów, zaliczanych do najbardziej jadowitych na świecie. Latem 2014 roku mundurowi w trakcie kontroli przesyłek pocztowych znaleźli w jednej z nich żywego pająka ptasznika.

Komentarze (1)    dodaj »

  • PG

    To normalne, ze przesyła się mrówki pocztą w próbówkach. Sam hoduję. ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również