Wiadomości z Zabrza

Znaczna obniżka cen wywozu śmieci w Rybniku! Czy mieszkańcy Zabrza również zapłacą mniej?

  • Dodano: 2023-07-24 15:15

Już niebawem mieszkańców Rybnika czeka obniżka cen za wywóz śmieci. Prezydent miasta podkreśla, że miasto może sobie na to pozwolić między innymi dzięki lepszej segregacji śmieci i dbałości mieszkańców o środowisko. Ile zapłacą rybniczanie i czy inne miasta również mogą spodziewać się obniżek?

Prezydent Rybnika zapowiada obniżki cen za wywóz śmieci

Niemal w każdym mieście ceny wywozu śmieci z roku na rok są coraz wyższe. Podwyżki przyprawiające o zawrót głowy nie będą jednak w najbliższym czasie dotyczyć mieszkańców Rybnika. Rybniczanie nie muszą obawiać się wzrostu kosztów, a nawet przeciwnie, zapłacą o wiele mniej. Prezydent miasta obiecuje, że na zwołanej dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika, która odbędzie się w czwartek 27 lipca, zaproponuje radnym podjęcie dwóch uchwał, które znaczącą wpłyną na obniżenie kosztów wywozu śmieci.

Jakie ceny są prognozowane dla mieszkańców Rybnika za wywóz śmieci?

Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera zdradził już kwoty, które po obniżkach będą obowiązywać mieszkańców miasta. Dzięki uchwałom rybniczanie zapłacą za wywóz śmieci tylko 8 złotych miesięcznie za osobę w IV kwartale 2023 roku, a w całym 2024 roku opłata miesięczna będzie utrzymywać się na poziomie 24 złote za osobę na miesiąc. Dla mieszkańców Rybnika będzie to spora obniżka, ponieważ od 1 stycznia 2023 roku opłata za wywóz śmieci wynosi 33 złote. W IV kwartale 2023 roku czteroosobowa rodzina będzie mogła zaoszczędzić 300 złotych, a w 2024 roku aż 432 zł.

Co jest powodem obniżki cen za wywóz śmieci?

Wiele osób zada sobie pytanie, dlaczego jedne miasta stać na obniżkę w momencie, gdy w innych ceny za wywóz śmieci stale rosną. Piotr Kuczera podkreśla, że to między innymi świadome działania mieszkańców miały wpływ na planowaną obniżkę cen.

– Dziękuję wszystkim rybniczanom! To dzięki Wam będziemy płacić mniej za śmieci! Pamiętajmy: 24 w 24! – przekazuje prezydent Rybnika w mediach społecznościowych.

Niższe stawki zostaną wprowadzone między innymi dzięki lepszemu recyklingowi i przygotowaniu do ponownego użycia odpadów komunalnych oraz wzrostu liczby kompostowników, których w 2021 było tylko 957, a obecnie korzysta z nich już 1121 gospodarstw domowych.

Jak Rybnik wypada na tle innych miast?

Opłaty za wywóz śmieci w naszym regionie są mocno zróżnicowane. Dzięki obniżkom Rybnik znajdzie się na liście miast, które płacą najmniej za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przy aktualnie obowiązujących opłatach Rybnik znajduje się mniej więcej w środkowej części listy. Za wywóz śmieci płacą mniej między innymi mieszkańcy Katowic (26,30 zł / miesiąc), Wodzisławia Śląskiego (28,60 zł / miesiąc), czy Pszowa (32,50 zł / miesiąc). Wyższe opłaty obowiązują w Orzeszu (35 zł / miesiąc), czy Jastrzębiu Zdroju (33,80 zł / miesiąc).

Jakie działania należy podjąć, aby płacić mniej za wywóz śmieci?

Na stronie Urzędu Miasta Rybnik pojawiły się informacje, które podpowiadają, co może zrobić każdy z nas, aby wszyscy mogli płacić mniej. Wskazane zostały działania takie jak na przykład:

  • rezygnacja z produktów plastikowych na rzecz szklanych lub papierowych,
  • założenie kompostownika,
  • świadoma segregacja śmieci,
  • sprzedaż lub wymiana niepotrzebnych ubrań, mebli itd., zamiast ich wyrzucania.

Jak myślicie, czy mieszkańcy Zabrza równie świadomie podejdą do sprawy i mają szansę na obniżenie kosztów za wywóz śmieci, czy może czeka ich kolejna podwyżka? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (1)    dodaj »

  • bezimienny

    No to czekamy na ruch ze strony władz Zabrza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również