Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Trwa rewitalizacja Parku im. Poległych Bohaterów

 • Dodano: 2019-07-11 10:15

Pod koniec czerwca br. rozpoczęły się prace związane z realizacją drugiego etapu rewitalizacji Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela.

Przewidują one odbudowę wodotrysku z niecką i brodzika fontanny wraz z instalacją elektryczną.

Prace, które rozpoczęły się 24 czerwca potrwają do końca roku

Rozebrano już betonowy krąg taneczny, wykonano wykop pod nieckę fontanny, rozpoczęto też roboty związane z budową przyłącza kanalizacyjnego do fontanny. Wartość zawartej umowy w tym przypadku wynosi 1 270 590,00 zł, a dofinansowanie sięga 85 proc. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo AKWAPLANTA Sp. z o. o. z Wrocławia.

Miasto Zabrze przystąpiło do realizacji zadania pn.: „Poprawa jakości terenów zielonych na obszarze miasta Zabrze – etap I. Rewitalizacja Parku im. Poległych Bohaterów, przy ul. Dubiela w Zabrzu” wiosną 2018 r. Jeszcze w ub. roku w parku wybudowano nową instalację elektryczną – oświetlenie zewnętrzne oraz zasilanie imprez plenerowych. Zakres prac obejmował wykonanie linii kablowej ziemnej o długości 3382 m, zabudowę 85 sztuk słupów oraz 87 sztuk opraw świetlnych. Zadanie wykonał Zakład Instalacji Elektrycznych CAGRO Sp. z o.o. z Radzionkowa, a wartość robót wyniosła 513 193,70 zł.

W ramach prac rewitalizacyjnych w Parku im. Poległych Bohaterów renowacji poddany zostanie również mur oporowy i schody przy wejściu od strony ul. Dubiela. W chwili obecnej na ukończeniu są prace projektowe oraz załatwiane są sprawy formalne.

Inwestycję wstępnie oszacowano na kwotę 1 500 000,00 zł.

Warto przypomnieć, że na realizację projektu „Poprawa jakości terenów zielonych na obszarze miasta Zabrze – etap I i II” Zabrze otrzymało ponad 7 mln dofinansowania. Celem projektu jest kompleksowe uporządkowanie i zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej w Zabrzu na obszarze obejmującym 21 lokalizacji. Wzmocni to ich walory użytkowe i przestrzenne oraz stworzy sprzyjające warunki dla realizowania aktywności rekreacyjnej mieszkańców Zabrza. Tereny, które obejmie projekt staną się pełnowartościową przestrzenią publiczną miasta, miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, stanowiącym wizytówkę miasta.


Park założony został w 1924 r. Zaprojektował go berliński architekt krajobrazu prof. Gustav Allinger. W parku stała duża pergola i brodzik dla dzieci. W latach 50., po zasypaniu kanału park powiększono o uzyskane w ten sposób tereny. W 2002 roku park przecięła estakada łącząca ulicę gen. de Gaulle'a z aleją W. Korfantego. W 2012 roku wpisany został do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Po II wojnie św. nadano mu imię Poległych Bohaterów, jednak potocznie przez mieszkańców nazywany jest parkiem Dubiela - od jednej z ulic, do której przylega.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Ciąg pieszo-rowerowy zrobić,ale oczywiście wylany asfaltem i o wiele więcej ludzi by tam przychodziło aktywnie czas spędzać!

 • Mieszkaniec

  Trasę rowerową zrobić ,ale taką wylaną asfaltem i jest super miejsce jak na Zabrze

 • gabi

  A kiedy wywalą na pysk tegp speca, który alejki w parku wyłożył gliną? Po deszczu nie da się przeciść wózka przez tą ciaplytę, a jak wyschnie to na zaskorupiałych dziurach dzieciom cymle wylatuja z gęby. Ino nie godejcie że to Unia nakazała.

 • pracownik

  Za 1 500 000 mln to naprawdę SUUUUper wydane pieniądze ! Gospodarność Pani Carycy Mańkowej godna uwagi

 • Dunajec

  Najwazniejsze ze cos sie zmienia na plus,napewno lepsza taka fontanna niz okrągły,rozpadający sie beton na srodku!

 • Nowy w Zabrzu

  Wszystko fajnie Ale należałoby się zająć brzegiem Bytomki po drugiej stronie parku Jeden wielki syf sterty śmieci itp

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  Do Zabrzanina. Przejedź się do parku Chrobrego w Gliwicach to zobaczysz jak wygląda park. Jak dobrze pamiętam to bez fontanny.Racje ma " @Parkowicz " po co fontanna , jest tyle innych rzeczy do poprawienia.

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2019-07-12 07:19
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • hromani

  Jeśli już pisze rowerzysta - mam nadzieję iż zrobią jakieś ścieżki dla rowerów łączące alejki. Przejechałem całą długość i jest tylko możliwość przejazdu z alejki górnej do dolnej wyłącznie w skrajnych częściach parku.Problem ten dotyczy również wózków. Pieszy jeszcze da radę - pozostali niestety nie.Istny poligon.

 • Parkowicz

  Taak. Fontanna to na pewno jest to, czego w Parku brakuje. Postawcie jeszcze pomnik wielmożnie panującej Prezydentowej. Wszystko się w tym mieście robi na pokaz. A że na Leśnym ludzie się w bagnie taplają, że chodniki/ drogi dziurawe, to drobiazg. Grunt że fontanna będzie.

 • Zabrzanin

  Typowy Polaczek!!! Wiecznie narzekający. Jak masz pan pisac taka e komentarze to lepiej od razu wylej sobie tą fale hejtu prosto na głowe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.