Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze świętuje urodziny Janoscha!

  • Dodano: 2019-03-12 10:45

Dokładnie 11 marca Horst Eckert, znany szerzej jako Janosch, świętowałby urodziny.

Dlatego właśnie w tym dniu w Teatrze Nowym odbył się V Zabrzański Przegląd Twórczości Janoscha, w którym wystąpili podopieczni zabrzańskich przedszkoli.

Młodzi artyści zaprezentowali przedstawienie pt. „Miś i Tygrysek kochają przyrodę i żyją eko”

Po spektaklu wyróżniono również przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, którzy zdobyli laury w konkursach plastycznych i literackich inspirowanych twórczością Eckerta. Najlepszą bajkę odczytał ze sceny Teatru Nowego w Zabrzu Jan Pawluch, dyrektor Biura Prezydent Miasta.

Świętowanie 88-urodzin Janoscha rozpoczęło się jednak już w sobotę od wycieczki autokarowej „Śladami Janoscha”. 50-osoba grupa zainteresowanych zwiedziła najważniejsze miejsca w Zabrzu związane z twórcą bajek i rysunków: resztki ulicy Piekarskiej, szkołę na Zandce czy kościół św. Jadwigi.

Świętowanie zakończy się 14 marca w Bibliotece Niemieckiej Mediotece Języka Niemieckiego w Katowicach przy ul. Bankowej 14. Tam, w ramach "Mini-Wykładów", swój referat zatytułowany "Niemandsland nad Czarniawką - wymarzona ojczyzna Janoscha" wygłosi dr hab. Angela Bajorek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. To specjalistka z zakresu twórczości i życia zabrzańskiego artysty, autorka jego biografii. W 2017 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Po wykładzie zaprezentowany zostanie film dokumentalny pt. "Mój Niemandsland" w reżyserii Wojciecha Królikowskiego, a traktujący właśnie o Horście Eckercie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.