Wiadomości z Zabrza

Zabrze pozyskało dofinansowanie do działalności przedszkoli

  • Dodano: 2020-11-10 07:00, aktualizacja: 2020-11-10 07:03

Miasto Zabrze pozyskało dofinansowanie unijne w wysokości ponad 364 tys. zł dla trzech przedszkoli, do których uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami.

Celem projektu pn. Przedszkole naszą szansą” jest zwiększenie w Zabrzu dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej dla dzieci z niepełnosprawnościami w wieku przedszkolnym w nst. placówkach: Przedszkole nr 48 (z oddziałami integracyjnymi), Przedszkole nr 34 (integracyjne) oraz Przedszkole nr 29.

Projekt realizowany będzie od 1 marca 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. W tym czasie podjęte zostaną m.in. nst. działania:

  • szeroki wachlarz zajęć specjalistycznych dla łącznie 96 dzieci z niepełnosprawnością (m.in.: alternatywna komunikacja-metoda PECS/AAC, integracja bilateralna, zajęcia z psychologiem, trening umiejętności społecznych, stymulacja polisensoryczna, logopedia, terapia ręki, hortiterapia);
  • zakup pomocy dydaktycznych wspierających rozwój psychoruchowy i poznawczy;
  • doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych z zakresu pedagogiki specjalnej nauczycieli z przedszkoli objętych projektem;
  • prace adaptacyjne mające na celu dostosowanie istniejących miejsc do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością.

W Przedszkolu nr 29 planowany zakres prac to m.in. odmalowanie pomieszczeń na parterze, dostosowanie szatni i gabinetu do prowadzenia zajęć specjalistycznych o indywidualnym charakterze, wymiana drzwi na wyciszające, prace porządkowe umożliwiające użytkowanie pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem.

W Przedszkolu nr 34 zakłada się m.in. cyklinowanie podłogi w sali zajęć, malowanie klatki schodowej z holami na parterze i I piętrze, prace porządkowe pozwalające dzieciom z niepełnosprawnościami na użytkowanie pomieszczeń. Budynek przedszkola jest budynkiem zabytkowym, co ma wpływ na koszt i harmonogram prac.

W Przedszkolu nr 48 zakres prac adaptacyjnych to m.in. cyklinowanie podłogi i malowanie pomieszczeń użytkowanych przez uczestników/ uczestniczki projektu (np. sali logopedycznej) i przygotowanie ich na potrzeby prowadzenia zajęć.

Kwota całkowita projektu to 428 950 zł, a wartość dofinansowania wynosi 364 607,50 zł.

Dofinansowanie pozyskano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego, działanie 11. 1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego, poddziałanie 11.1.3 3. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej – konkurs.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również