Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Oto planowane inwestycje w 2019 roku 

 • Dodano: 2019-03-20 12:00

Budowa Centrum Kultury Carbon Art, Centrum Rozwoju Rodziny, nowe schronisko dla zwierząt i żłobek – to i wiele innych projektów ma powstać w 2019 roku na terenie Zabrza.

W planie zamówień publicznych zaplanowanych w tym roku przez władze Zabrza znalazło się wiele naprawdę interesujących projektów. Sprawdź, co powstanie w naszym mieście w 2019 roku!

Realizacja projektów społecznych i kultura w Zabrzu

Ogromne środki finansowe pochłonie w tym roku budowa Centrum Kultury Carbon Art. To aż 49,3 mln złotych (i 1,23 mln złotych za nadzór inwestorski). Centrum kultury Carbon Art to projekt o charakterze społecznym –  w centrum ma mieścić się Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Centrum Kreatywności z salami ćwiczeń i pracowniami artystycznymi oraz kawiarnia. W obiekcie znajdzie się miejsce dla muzeum i biblioteki. Całkowita powierzchnia tego dwupiętrowego gmachu będzie wynosić 9000 m2, a użytkowa 8000 m2. Autorem projektu architektonicznego jest Studio Tomasz Konior z Katowic.

Niewątpliwie, jedną z największych inwestycji, jaką Miasto Zabrze zamierza przeprowadzić w 2019 roku jest budowa nowoczesnego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zadanie będzie kosztowało miejski budżet 11,6 mln złotych, a jego realizacja ma rozpocząć się w I/II kwartale tego roku. 

Dużą inwestycją będzie również budowa nowego żłobka miejskiego na ul. Niedziałkowskiego 2. Zadanie Nowe miejsca, nowy start w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zakłada przebudowę wraz z termomodernizacją i zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku. Koszt realizacji to ponad 3,76 mln złotych (roboty budowlane, nadzór inwestorski, dostawa mebli i urządzeń komputerowych).

W tym roku mają rozpocząć się również roboty budowlane w celu utworzenia Centrum Rozwoju Rodziny przy ul. Park Hutniczy. Wydział Inwestycji i Remontów wycenił ten projekt na ponad 1,69 mln złotych. Ma być on realizowany przez cały rok.

Kolejnym projektem jest przebudowa i modernizacja budynku administracyjnego Teatru Nowego. Instytucja ma zostać wyremontowana za blisko 1,6 mln złotych (w tym nadzór inwestorski za 38,6 tys. złotych).

Za ponad 1,55 złotych UM Zabrze zamierza przeprowadzić roboty budowlane w budynku przy ul. Bytomskiej 109. Tu powstaną 2 lokale mieszkalne chronione, 4 lokale mieszkalne socjalne oraz świetlica środowiskowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

Zabrze: edukacja, remonty szkół i placówek oświatowych

Termomodernizację przejdą dwie placówki edukacyjne w Zabrzu – Szkoły Podstawowej nr 3 (koszt to ponad 493 tys. złotych), Szkoły Podstawowej nr 22 (koszt to ponad 2,98 mln złotych), a do żłobka przy ul. Buchenwaldczyków trafią nowe meble za ponad 36 tys. złotych. Modernizacja innych placówek oświatowych będzie kosztować łącznie ponad 634 tys. złotych.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 i Zespole Szkół Sportowych pojawi się nowe wyposażenie i meble za – odpowiednio – blisko 62 tys. złotych i 1,14 mln złotych.

Zabrze: realizacja projektów Budżetu Obywatelskiego

 • Władze miasta będą realizować również projekty IV i V edycji Budżetu Partycypacyjnego. To: 
 • dostawa oraz montaż urządzeń małej architektury wraz z towarzyszącymi robotami budowlanymi za 318 tys. złotych
 • dostawa oraz montaż urządzeń małej architektury wraz z towarzyszącymi robotami budowlanymi związanymi z budową siłowni pod chmurką na ul. Buchenwaldczyków za 70 tys. złotych
 • ogólnodostępna mała sala gimnastyczna dla dzieci i młodzieży w SP 28 za ponad 243 tys. złotych
 • budowa ogólnodostępnego boiska ze sztuczną trawą w Mikulczycach za ponad 381 tys. złotych
 • budowa boiska do piłki nożnej wraz z bieżnią i skocznią w dal przy SP nr 14 ul. Gdańska za ponad 197 tys. złotych, 
 • uporządkowanie parku przy ul. Mendego i ul. Sikorskiego wraz z budową placu zabaw za ponad 105 tys. złotych,
 • lodowisko - rolkowisko, muszla koncertowa - etap II za ponad 317 tys. złotych,
 • budowa osiedlowych placów zabaw w dzielnicy Centrum Południe (doposażenie placów zabaw) za ponad 157 tys. złotych
 • przebudowa pomieszczeń sanitarnych w SP nr 31 ul. Jordana za ponad 138 tys. złotych.

Estetyka i walka ze smogiem – nowa zieleń miejska w Zabrzu

W mieście pojawi się również wiele nowej zieleni. Miasto zamierza zainwestować w nasady drzew, krzewów i kwiatów. UM Zabrze wprowadza kilka programów z tym związanych, m.in. poprawa jakości terenów zielonych na obszarze Miasta Zabrze - etap I i II (konserwacja terenów zieleni miejskiej w Zabrzu na terenach zrewitalizowanych) za 350 tys. złotych, czy dostawa drzew, krzewów, bylin i róż do nasadzeń w Zabrzu za 138 tys. złotych.

Podane kwoty to orientacyjne sumy, jakie UM Zabrze zamierza przeznaczyć na realizację ww. projektów.

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Daro

  WALKA ZE SMOGIEM W ZABRZU, czyli wymień ogrzewanie w mieszkaniu z węglowego na np. gazowe, płacą "duże pieniądze" a potem CZEKAJ na dofinansowanie 2 lata a może i dłużej ! TAK TO WYGLĄDA.

 • Mieszkaniec

  PARKINGI niech ktoś zrobi więcej miejsc do parkowania przy osiedlach na Klonowej i Matejki bo Straż miejska się czerpia

 • Ewa

  A park przy ul. Dubiela ? Miał być w ubiegłym roku rewitalizowany i co ? W Zabrzu nie ma zadbanych terenów zielonych .

 • Brrrr

  A można było wykorzystać hotel Admiralpalast, obiekty na Szczęciu Ludwika albo nieczynną szkołę podstawową przy teatrze itd. Obiektów nie brakuje. Ale po co, pewnie niech niszczeją dalej .Aaaa można otworzyć okna w hotelu Admiral bo wilgoć z pokojów wychodzi na tynk który kosztował podatnika kilka milionów. Ja wiem że to was w UM nie interesuje ale wywalić kilka milionów w błoto bo ciężko kogoś wysłać by przewietrzył wilgłe pomieszczenia to naprawdę przegięcie

 • Paweł

  Czyli jeśli chodzi o budżet partycypacyjny, to projekty z 2017 roku: Zabrzańskie trasy rowerowe oraz Sportostrada zabrzańska nadal nie będą ruszone?

 • Mieszkaniec

  Zieleń w zapuszczonych terenach już dawno przypomina dżunglę. Teraz by odtworzyć nowe tereny zielone trzeba wykarczować stare tereny zielone. Kto pamięta jak wyglądały parki 50 lat temu? O parku Broniewskiego już chyba też nikt nie pamięta.Rewitalizacja terenów (np. Bytomki) to nic innego jak przygotowanie gruntów do sprzedaży.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.