Wiadomości z Zabrza

Zabrzański policjant z nietypową pasją!

  • Dodano: 2020-07-01 08:15, aktualizacja: 2020-07-01 08:32

Sierżant sztabowy Sebastian Bijok z Zabrza po służbie rozwija swoją nietypową pasję – szermierkę, a właściwie jej historyczną odmianę – szermierkę dawną wywodzącą się ze średniowiecza.

Mundurowy trenuje ją od kilku lat. Ten styl polega na walce białą bronią i wymaga nie lada umiejętności...

Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu sierżant sztabowy Sebastian Bijok od lat rozwija swoją wielką pasję, jaką jest szermierka. Stróż prawa trenuje jej nietypową, historyczną odmianę – szermierkę dawną wywodzącą się ze średniowiecza i polegającą na walce białą bronią. Zabrzański policjant na co dzień pracuje jako oficer prasowy i odpowiada za kontakt z mediami, ale po służbie woli rozwijać pasję zupełnie odmienną od zajęć współczesnego życia - łączącą aktywność oraz historię europejskich sztuk walki. Mundurowy należy do Stowarzyszenia Vectir, w którym członkowie zajmują się rekonstrukcją stylu walki na miecze, kordy, włócznie i inną broń białą, jakie istniały na terenie Europy pod koniec średniowiecza.

Mundurowy rekonstrukcją historyczną zajmuję się od 15 roku życia

Od czterech lat jest związany z grupą Vectir, w której zawodnicy ćwiczą traktaty szermiercze szermierki dawnej. Szermierka wywodzi się z czasów starożytności. W średniowieczu powstały traktaty stanowiące zbiory technik użytecznych m. in. w pojedynkach. Kładą one szczególny nacisk na zręczność, precyzję, spryt jak i stosowanie różnego rodzaju sztuczek.

Jak przyznaje policjant, taka pasja jest nie tylko jego hobby, ale także pomaga mu w wykonywaniu pracy policjanta oraz dbaniu o aktywność fizyczną. Jak większość sztuk walki jest też doskonałą nauką koncentracji, sprawdzianem czujności i uczy cierpliwości.

Redakcja gazety „Superexpress” towarzyszyła sierżantowi sztabowemu Sebastianowi Bijokowi podczas treningu. A oto zdjęcia z tego spotkania.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.