W piątek, 4 sierpnia zakończył się największy kolarski wyścig w Polsce. 80. Tour de Pologne przyniosło wiele emocji i zwrotów akcji.
Kolarze rozpoczęli ostatni etap w Zabrzu
Zawody wygrał ostatecznie Matej Mohorić (Bahrain Victorious), drugie miejsce zajął Joao Almeida (UAE Team Emirates), a trzeci był Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Natomiast klasyfikację najaktywniejszego kolarza LOTTO wygrał Patryk Stosz z reprezentacji Polski. Ostatni, siódmy etap tego wyjątkowego wyścigu kolarskiego, rozpoczął się w Zabrzu, a meta usytuowana była na krakowskich Błoniach. Kolarze do pokonania mieli 166,6 km. Jednak zanim dojechali do Krakowa, powalczyli o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu.
Na ulicach Zabrza podziwiać można było najlepszych polskich i zagranicznych kolarzy biorących udział w Tour de Pologne już po raz szósty! Zawodnicy, w ramach 7. etapu 77 Tour de Pologne przejechali prowadzoną ulicami naszego miasta rundę honorową, po której odbył się tzw. ostry start w kierunku Krakowa.
W naszym mieście tradycyjnie można było liczyć na kibiców, którzy z zaangażowaniem dopingowali zawodników na trasie.
Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 r. zaliczany jest do UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych zawodów świata w kolarstwie szosowym. Co roku zawodników ogląda na trasie ok. 3,5 mln kibiców, a transmisja telewizyjna dociera do ponad stu krajów na całym świecie.
– Nasze miasto po raz kolejny gościło światowej sławy kolarzy uczestniczących w wyścigu Tour de Pologne – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzanie licznie gromadząc się na trasie stworzyli wspaniałą atmosferę i pokazali, że Zabrze potrafi docenić sportowe zmagania na najwyższym poziomie. Dziękuję za tak liczny udział w wydarzeniu, które cieszy się uznaniem na całym świecie. Tour de Pologne to nie tylko sportowa rywalizacja. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne i infrastrukturalne, które wymaga zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji. Dziękuję za współpracę wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania miasta na przyjęcie kolarzy. Niezbędne było m.in. wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, co odczuwali mieszkańcy i przedsiębiorcy. Dziękuję za życzliwość i wyrozumiałość wobec utrudnień, z którymi musieliśmy się w tym dniu zmierzyć. Jestem przekonana, że dzięki transmisji do wielu krajów na całym świecie zaprezentowaliśmy wyjątkowe w skali kraju i Europy miejsca i obiekty rozsławiające dobre imię miasta jak Arena Zabrze, kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza czy Śląskie Centrum Chorób Serca. To z pewnością sprawi, że Zabrze umocniło swój wizerunek miasta atrakcyjnego dla mieszkańców, inwestorów i turystów – dodaje prezydent Zabrza.