Wiadomości z Zabrza

Za nami 29. gala "Serce za Serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

  • Dodano: 2021-11-10 13:15

W ubiegły piątek, czyli dokładnie w 36 rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi. Wydarzenie to dedykowane było sprzymierzeńcom, partnerom, sponsorom, przyjaciołom, pracownikom i współpracownikom fundacji. Uświetnił ją koncert „Serce za serce” w wykonaniu artystów z chorzowskiego Teatru Rozrywki.

Koncert „Serce za serce” w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

Do pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce doszło 5 listopada 1985 roku w Zabrzu w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii - aktualnie jest to Śląskie Centrum Chorób Serca, zarządzane przez prof. Mariana Zembalę‍. Operacja przeprowadzona została przez zespół lekarzy pod kierownictwem Zbigniewa Religi. W ubiegły piątek minęła 36 rocznica tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca odbyła się gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii, podczas której uhonorowano osoby wspierające działanie fundacji.

Laureaci nagród i wyróżnień na 29. gali "Serce za Serce"

W trakcie wydarzenia upamiętniającego wybitnego lekarza i honorowego obywatela naszego miasta - prof. Zbigniewa Religę, wręczone zostały nagrody dla osób wspierających fundację. 

Nagrodą imienia prof. Zbigniewa Religi wyróżniono: prof. Piotra Suwalskiego, kierownika Kliniki Kardiochirurgii szpitala MSWiA w Warszawie oraz prof. Mariusza Kuśmierczyka, kardiochirurga, ucznia prof. Jacka Różańskiego, który w sposób szczególny przysłużył się rozwojowi kardiochirurgii w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

– Kapituła wyróżniła prof. Piotra Suwalskiego za szczególną pracę w trudnym czasie pandemii, gdzie ten szpital w sposób szczególny – podkreślmy to – ale z udziałem Piotra Suwalskiego i jego zespołu – ratował chorych z wykorzystaniem metody ECMO, którą jej twórca inżynier Barlet – nazwał narzędziem Boga i medycyny – mówił prof. Marian Zembala.

Drugi z wyróżnionych – prof. Mariusz Kuśnierczyk – przez wiele lat rozwijał kardiochirurgię w Instytucie Kardiologii w Warszawie, następnie – program mechanicznego wspomagania krążenia, teraz od kilku miesięcy jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Statuetkę "Serce za serce" 2020 otrzymała firma Polskie Pieczywo Obrzędowe S.C. Michał Mierski, Arkadiusz Miodoński i przyjaciele.

Statuetki "Przyjaciel Fundacji" 2020 powędrowały do firmy Jantar Sp. z o.o. z Bielska-Białej; P.H. WObit E.K.J. Obers S.C. z Dęborzyc i Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religii w Miedniewicach. Otrzymał ją także Janusz Pilszak.

Statuetkami "Przyjaciel Fundacji" 2021 uhonorowano firmy: GAPR Sp. z o.o. z Gliwic oraz Rosomak SA.

Medal im. prof. Zbigniewa Religii otrzymali: Aleksandra Reguła z Dębicy oraz firma DST Sp. z o.o.

Koncert "Serce za Serce"

Koncert "Serce za Serce" organizowany jest każdego roku przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii już od 1992 roku. Podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród wystąpili artyści z Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Koncert jest wyjątkową okazją do szerszego spopularyzowania działalności Fundacji, upamiętnienia jej założyciela i patrona prof. Zbigniewa Religi oraz podziękowania wszystkim, którzy tę działalność wspierają i jej kibicują. 

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prof. Andrzej Karbownik, prezes Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi, dr Jan Sarna, dyrektor generalny Rady Fundacji, prof. dr hab. n. med. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji oraz zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również