Wiadomości z Zabrza

Wystawa "Opowiem Wam o Zabrzu" przedłużona do końca marca!

  • Dodano: 2023-03-09 09:00

Przypominamy, że w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu, nadal można zwiedzać wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”. Ekspozycja ta, to próba pokazania w dużym skrócie dziejów naszego miasta.

Trwa wystawa "Opowiem Wam o Zabrzu"

Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.

Swego rodzaju przewodnikiem po wystawie jest Antoni Rolnik, górnik, który był wieloletnim naczelnikiem gminy Zaborze. Życie jego i jego rodziny, to ciekawy przykład jak ludzie wywodzący się z gospodarstw chłopskich podejmowali pracę w rodzącym się przemyśle. Niektórzy z nich, jak nasz przewodnik, awansowali w strukturach lokalnej administracji.

Wraz z industrializacją do Zabrza szybko zawitały zdobycze cywilizacyjne, m.in.: kolej żelazna, gaz, wodociągi, tramwaje, prąd elektryczny. Przemiany widoczne były również w miejscowym budownictwie mieszkalnym – budownictwo drewniane wypierane było przez osiedla patronackie budowane z cegły, a także kamienice mieszczańskie budowane przy ważniejszych ulicach.

Ważną dziedziną życia ludzi jest sfera duchowa. Oprócz dominujących katolików, mieszkali tu również ewangelicy i żydzi. Materialnymi śladami ich obecności są liczne świątynie, cmentarze, przedmioty kultu religijnego i druki religijne. Nie wszyscy zabrzanie pracowali w kopalniach i hutach, ale wszyscy korzystali z usług lokalnego rzemiosła i handlu.

Dopełnieniem wystawy jest prezentacja obrazów i grafik zabrzańskich artystów-plastyków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również