Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Wybory do PE: w Zabrzu była niższa frekwencja, najwięcej głosów dla Koalicji Europejskiej

  • Dodano: 2019-05-27 11:15

Do Państwowej Komisji Wyborczej napłynęły już wyniki wyborów ze wszystkich 90 obwodowych komisji działających na terenie Zabrza. Co ciekawe, tutaj wyniki przedstawiają się inaczej niż w skali krajowej, była też zdecydowanie niższa frekwencja, a najwięcej głosów uzyskał Jerzy Buzek.

W Zabrzu zdecydowaną przewagę ma Koalicja Europejska, PiS jest na drugim miejscu

Komitet, na który składał się sojusz Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesnej i Partii Zielonych zdobył 44,57% głosów. W skali kraju ugrupowanie to zdobyło zdecydowanie niższy wynik.

W Zabrzu drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 37,10%. To o 9% mniej niż wynik, jakie ugrupowanie rządzące zdobyło w skali kraju.

Wiosna Roberta Biedronia zdobyła zaufanie zdobyła zaufanie 6,21% zabrzan.

Konfederacja Korwin, Braun, Liroy i Narodowcy to w Zabrzu 5,27% głosów, zatem gdyby wybory rozstrzygały się w naszym mieście ugrupowanie to znalazłoby się powyżej progu wyborczego. Jednak na poziomie krajowym Konfederacja uzyskała jedynie nieco ponad 4,5% głosów.

Komitety, które również w Zabrzu nie przekroczyły progu 5% to Kukiz'15 - 4,02%, Lewica Razem - 1,53%, Polska Fair Play - 1,3%.

Najwięcej głosów otrzymał Jerzy Buzek

Najwięcej głosów zdobył Jerzy Buzek - 15 862 zabrzan postawiło krzyżyk przy tym kandydacie Koalicji Europejskiej. Jadwiga Wiśniewska z PiS otrzymała 10 897 głosów. Łukasz Kohut z Wiosny przekonał do siebie 1 489 wyborców z naszego miasta. Jacek Wilk z Konfederacji otrzymał, głosów 1 277, Grzegorz Długi reprezentujący klub Kukiz'15 - 897 głosów, Maciej Konieczny z Lewicy Razem - 324 głosy, Dominik Łężak z Polska Fair Play otrzymał 190 głosów.

Frekwencja w całym kraju była zaskakująco wysoka - w Zabrzu była zdecydowanie niższa

W Zabrzu frekwencja była niższa niż statystycznie w całym kraju i wyniosła 37,82%. Średnia dla całej Polski wyniosła 45,61%, chociaż nie napłynęły jeszcze dane z około 200 komisji wyborczych, jednak to nie będzie miało istotnego wpływu na te wyniki.

W województwie śląskim do urn poszło 45,85% uprawnionych.

Wybory do PE: w Zabrzu była niższa frekwencja, najwięcej głosów dla Koalicji Europejskiej

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • tom aleks

    a p Szulik pis wzięła do koalicji nie wstyd ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.