Wiadomości z Zabrza

WHO alarmuje: Polacy oddychają najgorszym powietrzem w UE

  • Dodano: 2017-12-29 15:15

Polska należy do krajów Europy z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Aż 7 z 10 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, to miejscowości położone na terenie naszego kraju. Jakie miasta i rejony Polski mają najgorszą jakość powietrza i w jaki sposób ich mieszkańcy mogą chronić się przed następstwami smogu?

Zanieczyszczenie powietrza Polska – mieszkańcy których miast są najbardziej zagrożeni?

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza Polska znajduje się w niechlubnej czołówce wśród wszystkich krajów Europy. Według raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), najbardziej zanieczyszczonymi rejonami w Polsce są Małopolska oraz Śląsk. Najbrudniejszym powietrzem oddychają natomiast mieszkańcy Żywca, Pszczyny, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Opoczna, Suchej Beskidzkiej, Skawiny i Nowego Sącza.

Wbrew pozorom, także mieszkańcy dużych miast oraz stolicy naszego kraju nie mogą spać spokojnie. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowano bowiem także w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Kielcach i Wrocławiu. Co gorsze, z roku na rok poziom zanieczyszczenia powietrza zamiast się obniżać, jeszcze bardziej się zwiększa. Widać to szczególnie w okresie zimowym, kiedy pogoda i warunki atmosferyczne są szczególnie sprzyjające powstawaniu smogu.

Smog – główny winowajca złej jakości powietrza w Polsce

Smogu najwięcej pojawia się właśnie w miesiącach zimowych. Jego formowaniu się sprzyja panujący wyż atmosferyczny, słaby wiatr oraz niskie temperatury. W skutek tych czynników, formuje się gęsta mgła, która łączy się z obecnymi w powietrzu zanieczyszczeniami. Z powodu braku wiatru, nie ulegają one rozproszeniu, tylko zalegają nad powierzchnią ziemi trafiając bezpośrednio do naszych dróg oddechowych. Smog jest także doskonale widoczny gołym okiem, tworzy bowiem charakterystyczną, „brudną” mgłę.

Zanieczyszczenie powietrza Polska – jak możemy chronić się przed następstwami smogu?

W dni, kiedy stężenie smogu przekracza dopuszczalne normy, najlepiej nie wychodzić z domu. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, przebywajmy na zewnątrz jak najkrócej. Należy także wstrzymać się z aktywnością na świeżym powietrzu, która w takie dni może nam wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Warto także zaopatrzyć się w specjalne maseczki wyposażone w filtr węglowy i nakazać ich zakładanie dzieciom oraz osobom starszym. Należy także pamiętać o nie otwieraniu okien i nie wietrzeniu mieszkań w dni, w których stężenie smogu jest szczególnie wysokie. Przebywając na podwórku bez maski antysmogowej, nie wykonujmy także zbyt głębokich wdechów i starajmy się jak najszybciej wrócić do wnętrza budynków.

Poziom zanieczyszczenia powietrza dla naszej miejscowości powinniśmy także regularnie monitorować. W okresie zimowym najlepiej robić to codziennie, by mieć świadomość, jakim powietrzem dziś oddychamy i świadomie chronić się przed jego złą jakością. Jeśli chcesz poznać aktualne zanieczyszczenie powietrza w Polsce oraz poszczególne miasta naszego kraju zostały przedstawione na platformie Airly w formie mapy gdzie zawsze znajdziesz aktualne informacje o jakości powietrza w danym regionie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • hromani

    Dlaczego pomiary z Zabrza są wyłączone - np.dziś od godz.14.Sytuacja nagminna i fałszowanie danych.JAKAŚ UTOPIA.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.