Wiadomości z Zabrza

W Zakładzie Karnym w Zabrzu skazany wziął zakładnika - to tylko ćwiczenia ochronne

  • Dodano: 2019-10-22 10:15

 W miniony piątek na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu doszło do niebezpiecznych wydarzeń.

Skazany niezadowolony z przeprowadzonej kontroli celi wziął za zakładnika więziennego psychologa. Był agresywny i odmawiał wykonywania wydawanych mu poleceń. Ponadto w jednym z pawilonów mieszkalnych wybuchł pożar. Konieczne było wezwanie negocjatorów, straży pożarnej i policji.

Negocjacje za więziennym murem

Spokojnie. Przestawione wydarzenia to scenariusz ćwiczeń ochronnych, które odbyły się 18 października 2019 roku na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu. Wszystkie zainscenizowane sytuacje wyglądały bardzo realnie. O godzinie 9:00 skazany po zakończonej kontroli podczas rozmowy z więzienną psycholog zachowywał się agresywnie.  Niespodziewanie zabarykadował się w dyżurce  i wziął  funkcjonariuszkę za zakładnika. Żądał zwrotu przedmiotów zakwestionowanych podczas kontroli celi. Funkcjonariusze Służby Więziennej natychmiast przystąpili do działań mających na celu opanowanie sytuacji kryzysowej. Rozpoczęli negocjacje i powiadomili Komendę Miejską Policji w Zabrzu. Negocjacje przejął  przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Etatowy Negocjatorów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Uwolniono zakładniczkę i obezwładniono więźnia.

...gęsty dym...

Niestety spokój w jednostce nie trwał długo, bowiem około godziny 9:45 funkcjonariusz pełniący służbę w centrum monitoringu zauważył na jednym z monitorów dym wydobywający się z okien oddziału mieszkalnego w pawilonie III. Oddziałowy potwierdził informacje o pożarze w pomieszczeniu pralni. W związku z realnym zagrożeniem przeprowadzono ewakuację i odcięto energię elektryczną. Z powodu silnego zadymienia nie było możliwości ugaszenia pożaru siłami własnymi. Na miejsce zdarzenia wezwano jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w celu zabezpieczenia terenu wokół jednostki. Strażacy mieli pełne ręce pracy, gdyż w trakcie ewakuacji – po sprawdzeniu stanu liczbowego – ustalono, że w pawilonie III pozostały 2 osoby. Dzięki błyskawicznej reakcji i doskonałej współpracy służb mundurowych pożar został opanowany i nikt nie odniósł  poważnych obrażeń.

Zawsze gotowi

Tego rodzaju ćwiczenia ochronne odbywają się co najmniej raz w roku.

Organizujemy je po to, by przećwiczyć współdziałanie z innymi służbami, takimi jak Państwowa Straż Pożarna czy Policja. Naszym celem jest także doskonalenie wiedzy i  umiejętności funkcjonariuszy  oraz  procedur na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. Bo w sytuacji zagrożenia liczy się każda sekunda. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby warunki, w których ćwiczymy były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości  – podkreśla  kpt. Roman Mika, kierownik działu ochrony. Jestem zadowolony z przebiegu ćwiczeń. Wszystkie działania podejmowane zarówno przez funkcjonariuszy SW jak i pozostałych mundurowych były szybkie, adekwatne do sytuacji i zgodne z obowiązującymi przepisami. Te ćwiczenia potwierdziły, że jesteśmy profesjonalnie przygotowani na najbardziej nieprzewidywalne zdarzenia – dodaje.

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem i szczegółowym omówieniem wybranych zagadnień. Dokonano także wnikliwej oceny poszczególnych działań, sposobu  dowodzenia oraz współpracy pomiędzy funkcjonariuszami Służby Więziennej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Zakład Karny w Zabrzu/ppor. Katarzyna Jabłońska

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.