Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstanie mural z Wojciechem Korfantym

 • Dodano: 2020-11-12 08:15, aktualizacja: 2020-11-12 07:02

Na jednej ze ścian w Zabrzu powstanie mural z Wojciechem Korfantym, jednym z ojców polskiej niepodległości. Malowidło zostanie przygotowane przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu mural na Śląsku, który powstanie z inicjatywy TAURONA.

Wojciech Korfanty to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski. To on uznawany jest za propagatora polskości na Śląsku i to właśnie jemu przypisuje się przyłączenie regionu do Rzeczpospolitej. Postać Wojciecha Korfantego nierozerwalnie złączona jest  z historią Powstań Śląskich. 

Teraz postać bohatera zostanie uwieczniona na muralu zlokalizowanym na ścianie kamienicy przy ul. Bolesława Wallek-Walewskiego w centrum Zabrza. Co istotne, do przygotowania malowidła wykorzystana zostanie specjalna farba, która pochłania cząsteczki smogu z powietrza. 

Jako TAURON jesteśmy nierozerwalnie związani ze Śląskiem. Stąd pomysł, żeby Święto Niepodległości uczcić łącząc dwa ważne dla nas obszary – lokalny patriotyzm i działanie na rzecz środowiska – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Staramy się aktywnie reagować na potrzeby społeczności, w których funkcjonujemy. Malujemy szpitalne oddziały dla dzieci, pracownicy zbierają dary dla potrzebujących rodzin, a jeśli trzeba, to w wyjątkowej sytuacji pandemii koronawirusa, aranżujemy szpitalne oddziały dla chorych. Tak rozumiemy codzienny patriotyzm – dodaje prezes TAURONA. 

Mural, który przyozdobi kamienicę przy ul. Bolesława Wallek-Walewskiego 2 przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Na wiosnę wspólnie z TAURONEM zrewitalizujemy skwer, który znajduje się w sąsiedztwie muralu. Można powiedzieć, że dzięki pamięci Korfantego, kawałek Zabrza będzie czystszy i wypięknieje. Działania TAURONA to przykład nowoczesnego patriotyzmu – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.  

Do stworzenia muralu zostaną użyte wyjątkowe farby oczyszczające powietrze. Zastosowana w Zabrzu farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce. Jeden m2 ściany pomalowanej tą farbą zredukuje 0,44g tlenków azotu dziennie. Jeden m2 ściany jest jak jedno dorosłe drzewo. Mural powstaje w ramach projektu ecoevolution.org

To jednak nie koniec lokalnych działań wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA. Wiosną w sąsiedztwie muralu pojawi się niewielki skwer. W ten sposób zostanie zaadaptowana na rzecz społeczności przestrzeń po wyburzonej niegdyś kamienicy. Na nieużywanym obecnie terenie zaaranżowana zostanie łąka kwietna, pojawią się też drzewa i ławki.

Mural i skwer to nie jedyne inicjatywy w ostatnim czasie. Przykładowo – na profilu TAURONA, na platformie Instagram, w sierpniu br. rozpoczął się konkurs #KochamŚląsk. Zadaniem uczestników było pokazanie najpiękniejszych fragmentów województwa śląskiego. Od jutra najlepsze zdjęcia zgłoszone do konkursu będzie można oglądać na specjalnej wystawie na katowickim rynku. 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Emeryt - zapalony rowerzysta

  No to wybrali miejsce jak szlag. Ruchu tam nie ma , chyba że chodzi o kopcenie wunglem .

  • Emeryt - zapalony rowerzysta
   2020-11-13 12:49
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • hromani

  I to właśnie jest mieszkańcom niezbędne do egzystencji.Czyli koniec problemów z zanieczyszczeniami - jeszcze żeby zastosowano farbę pochłaniającą smród.A ja naiwny płacę tauronowi za zużyte 2kW zużyte w ciągu roku w garażu (słownie - dwa kilowaty - to nie pomyłka ) ponad 380zł.Najdroższy prąd na świecie - a tu proszę jaki gest.Totalna kpina.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.