Mural, który powstał przy ulicy Wallek-Walewskiego w centrum miasta, został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu projekt na Śląsku. Powstał jako wspólne przedsięwzięcie Miasta Zabrze oraz grupy TAURON. Przedstawia wizerunek jednego z ojców polskiej niepodległości, Wojciecha Korfantego.
1 m3 zabrzańskiego malowidła redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo.
Liczący 126 m2 mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza
Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.
Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury – mówi Wojciech Ignacok, prezes TAURON Polska Energia.
Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Działania realizowane z TAURONEM to przykład nowoczesnego patriotyzmu – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba podkreśla, że w Zabrzu podejmowanych jest wiele działań proekologicznych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany kotłów, a najemcy mieszkań komunalnych mają ulgi w czynszu za inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Miasto zdobywa też kolejne środki na termomodernizacje i zmianę sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej.
Mam nadzieję, że ten mural będzie przypomnieniem i zachętą dla mieszkańców do podejmowania działań służących poprawie jakości powietrza – dodaje Katarzyna Dzióba.
Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org. – Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.