Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstał pierwszy na Śląsku ekomural

  • Dodano: 2021-02-03 06:45, aktualizacja: 2021-02-03 06:57

Mural, który powstał przy ulicy Wallek-Walewskiego w centrum miasta, został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu projekt na Śląsku. Powstał jako wspólne przedsięwzięcie Miasta Zabrze oraz grupy TAURON. Przedstawia wizerunek jednego z ojców polskiej niepodległości, Wojciecha Korfantego.

1 m3 zabrzańskiego malowidła redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo.

Liczący 126 m2 mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza

Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.

Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury – mówi Wojciech Ignacok, prezes TAURON Polska Energia.

Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Działania realizowane z TAURONEM to przykład nowoczesnego patriotyzmu – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba podkreśla, że w Zabrzu podejmowanych jest wiele działań proekologicznych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany kotłów, a najemcy mieszkań komunalnych mają ulgi w czynszu za inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Miasto zdobywa też kolejne środki na termomodernizacje i zmianę sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej.

Mam nadzieję, że ten mural będzie przypomnieniem i zachętą dla mieszkańców do podejmowania działań służących poprawie jakości powietrza – dodaje Katarzyna Dzióba.

Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org. – Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Zabrzanka

    A ja myślałam, że to Jareczek K. Tylko ten melonik trochę nie pasował :))

  • Mieszkaniec

    Ja - tak to wyczyściło luft, że aż w Rudzie wyłączyli wszystkie czujniki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.