Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu powstał pierwszy na Śląsku ekomural

  • Dodano: 2021-02-03 06:45, aktualizacja: 2021-02-03 06:57

Mural, który powstał przy ulicy Wallek-Walewskiego w centrum miasta, został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu projekt na Śląsku. Powstał jako wspólne przedsięwzięcie Miasta Zabrze oraz grupy TAURON. Przedstawia wizerunek jednego z ojców polskiej niepodległości, Wojciecha Korfantego.

1 m3 zabrzańskiego malowidła redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo.

Liczący 126 m2 mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m3 powietrza

Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.

Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury – mówi Wojciech Ignacok, prezes TAURON Polska Energia.

Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Działania realizowane z TAURONEM to przykład nowoczesnego patriotyzmu – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba podkreśla, że w Zabrzu podejmowanych jest wiele działań proekologicznych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany kotłów, a najemcy mieszkań komunalnych mają ulgi w czynszu za inwestycje w ekologiczne źródła ciepła. Miasto zdobywa też kolejne środki na termomodernizacje i zmianę sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej.

Mam nadzieję, że ten mural będzie przypomnieniem i zachętą dla mieszkańców do podejmowania działań służących poprawie jakości powietrza – dodaje Katarzyna Dzióba.

Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org. – Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Zabrzanka

    A ja myślałam, że to Jareczek K. Tylko ten melonik trochę nie pasował :))

  • Mieszkaniec

    Ja - tak to wyczyściło luft, że aż w Rudzie wyłączyli wszystkie czujniki.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.