Wiadomości z Zabrza

Uwaga na wiadomości z fałszywymi linkami do usługi wysyłki i sprawdzania statusu płatności

  • Dodano: 2020-12-28 08:15, aktualizacja: 2020-12-28 06:49

Podczas szukania okazji na dobry zakup w internecie możesz trafić na oszustów, którzy też szukają okazji, ale do wyłudzenia Twoich danych i pieniędzy. Jedną z form oszustwa, z którą możesz się spotkać, jest phishing. Kolejna zabrzanka padła ofiarą oszustów stosujących tę metodę. Klikając na link przesłany przez oszustów, straciła 172 złote.

Tym razem ofiarą oszustów padła 35-letnia mieszkanka Mikulczyc. Kobieta oferował do sprzedaży przedmiot o wartości 172 złotych. Po wystawianiu ogłoszenie skontaktował się z nią oszust. Jak zwykle w takich przypadkach używał komunikatora poza portalem ogłoszeniowym. W trakcie rozmowy zaoferował użycie nowej funkcjonalności portalu, dzięki której sprzedającą będzie mogła od razu zobaczyć wpłatę pieniędzy na swoim koncie. Kobieta zgodziła się, a oszust wysłał jej link i poinstruował. Kiedy cała operacja się zakończyła, kobieta zorientowała się, że zamiast otrzymać 172 złote na konto, to dokładnie taka kwota została pobrana z jej konta.

Odzyskanie w ten sposób utraconych pieniędzy jest bardzo trudne, a sprawcy często działają spoza granic Polski, co utrudnia ich ściganie.

Policjanci ostrzegają jeśli planujesz zakupy, lub sprzedaż przedmiotów w internecie korzystaj tylko ze sprawdzonych i bezpiecznych metod finalizowani transakcji. Nie ulegaj presji wywieranej przez kontrahenta. Zwracaj uwagę na wiarygodność osoby, z którą masz dokonać transakcji. Czasami kilka minut poświęcone na weryfikację osoby pozwoli na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które można łatwo stracić w wyniku działania oszustów.

Phishing to mechanizm oszustwa, polegający na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzenia Twoich danych dostępowych. Oszuści mogą podszywać się np. pod strony bankowości internetowej czy operatorów płatności. W momencie, w którym podasz swoje dane dostępowe (login i hasło) na fałszywej stronie – nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą zalogować się do Twojego konta i ukraść pieniądze. Wiadomości i strony, które tworzą oszuści, często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony, z której korzystasz, jak i nadawcę wiadomości, którą otrzymałeś.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.