Wiadomości z Zabrza

Ule pojawiają się na terenie wybranych obiektów należących do ZPWiK

  • Dodano: 2021-06-02 07:45, aktualizacja: 2021-06-02 08:27

Na początku w Mikulczycach i Grzybowicach, a wkrótce na osiedlu Kopernik zabrzańskie Wodociągi stawiają ule. Doceniając wkład pszczół w prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło włączyć się w proekologiczną akcję tworzenia przestrzeni przyjaznych zapylaczom.

Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Od początku dziejów ludzkości wosk i miód pszczeli były wykorzystywane w życiu codziennym i w medycynie. Bez pszczół ludzkość wyginie. Dlatego tak ważna jest pomoc tym małym, pracowitym stworzeniom. To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły, ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich.

Odpowiednia lokalizacja uli

ZPWiK doceniając wkład tych pracowitych owadów w prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, postanowiło włączyć się w proekologiczną akcję tworzenia przestrzeni przyjaznych zapylaczom. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla uli to kwestia niezwykle istotna. Z jednej strony musi ona gwarantować bezpieczeństwo, z drugiej zapewniać pszczołom dostęp do roślin.

Obiekty zabrzańskich Wodociągów spełniają oba te warunki. Są położone w sąsiedztwie terenów zielonych i jednocześnie są zamknięte i monitorowane. W efekcie nawiązanej z zabrzańskim pszczelarzem współpracy ule zostały ustawione już na Stacji Uzdatniania w Mikulczycach oraz Stacji Uzdatniania Wody w Grzybowicach. Będą też na terenie Hydroforni Kopernik. Na terenie każdego z obiektów pojawi się od czterech do sześciu uli. Będą one odpowiednio oznakowane. Prace w bezpośrednim sąsiedztwie uli będzie prowadził ich właściciel.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również