Wiadomości z Zabrza

Ule pojawiają się na terenie wybranych obiektów należących do ZPWiK

  • Dodano: 2021-06-02 07:45, aktualizacja: 2021-06-02 08:27

Na początku w Mikulczycach i Grzybowicach, a wkrótce na osiedlu Kopernik zabrzańskie Wodociągi stawiają ule. Doceniając wkład pszczół w prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło włączyć się w proekologiczną akcję tworzenia przestrzeni przyjaznych zapylaczom.

Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Od początku dziejów ludzkości wosk i miód pszczeli były wykorzystywane w życiu codziennym i w medycynie. Bez pszczół ludzkość wyginie. Dlatego tak ważna jest pomoc tym małym, pracowitym stworzeniom. To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły, ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich.

Odpowiednia lokalizacja uli

ZPWiK doceniając wkład tych pracowitych owadów w prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, postanowiło włączyć się w proekologiczną akcję tworzenia przestrzeni przyjaznych zapylaczom. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla uli to kwestia niezwykle istotna. Z jednej strony musi ona gwarantować bezpieczeństwo, z drugiej zapewniać pszczołom dostęp do roślin.

Obiekty zabrzańskich Wodociągów spełniają oba te warunki. Są położone w sąsiedztwie terenów zielonych i jednocześnie są zamknięte i monitorowane. W efekcie nawiązanej z zabrzańskim pszczelarzem współpracy ule zostały ustawione już na Stacji Uzdatniania w Mikulczycach oraz Stacji Uzdatniania Wody w Grzybowicach. Będą też na terenie Hydroforni Kopernik. Na terenie każdego z obiektów pojawi się od czterech do sześciu uli. Będą one odpowiednio oznakowane. Prace w bezpośrednim sąsiedztwie uli będzie prowadził ich właściciel.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.