Wiadomości z Zabrza

Prezenty dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Zabrzu

  • Dodano: 2021-06-02 07:15, aktualizacja: 2021-06-02 07:51

Z okazji Dnia Dziecka funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy pomocy podopiecznych przygotowali niespodziankę dla dzieci z zabrzańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Każde dziecko otrzymało kolorowy worko-plecak wypełniony różnymi słodkościami oraz oryginalny breloczek.

SzyjeMY – łączyMY pokolenia – obdarowujeMY dzieci prezentami

1 czerwca, w dniu święta wszystkich dzieci, funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Zabrzu oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej Nr 2 odwiedzili Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze nr 9 i nr 10 w Zabrzu. Przywieźli ze sobą mnóstwo prezentów, które powstały w ramach wspólnego projektu.

– Już od dawna planowaliśmy zrealizowanie wspólnej inicjatywy dla lokalnej społeczności. Dzień Dziecka to doskonała okazja, aby połączyć siły, zaktywizować naszych podopiecznych: skazanych oraz seniorów i zrobić coś dobrego – podkreśla por. Katarzyna Jabłońska, wychowawca w Zakładzie Karnym w Zabrzu. – Przygotowania rozpoczęły się już w pierwszej połowie maja. Każdy miał ogrom pracy do wykonania. Dzięki doskonałej współpracy zdążyliśmy na czas i dzieci otrzymały piękne prezenty, które sprawiły im dużo radości – dodaje.

Worko-plecak pełen słodyczy

Skazani pod opieką wychowawcy podczas zajęć programu readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji pn. ,,Katharsis” uszyli różnokolorowe worko-plecaki. Są nie tylko wygodne i praktyczne, ale także dzięki wszytym odblaskowym elementom poprawią bezpieczeństwo dzieci na drodze. Doskonale sprawdzą się zarówno podczas codziennego użytkowania w mieście jak i krótkich wycieczek. Wykonane są z wytrzymałej i wodoodpornej tkaniny, więc żaden deszcz im niestraszny. 

Filcowy breloczek

Każde dziecko, oprócz worko-plecaka wypełnionego słodkościami, otrzymało oryginalny breloczek uszyty przez seniorów z Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu.

– Seniorki oraz seniorzy włożyli mnóstwo serca i pracy w przygotowanie breloczków w różnych kształtach: piłki, sowy czy flaminga. Starali się, aby każdy był wyjątkowy. Z dużą precyzją wycinali małe elementy z filcu, a następnie ręcznie je zszywali. Takie zajęcia to dla naszych podopiecznych doskonała terapia i sposób na aktywne oraz ciekawe spędzenie czasu wolnego – podkreśla Małgorzata Drzewosiewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Nr 2 w Zabrzu

,,Katharsis”

,,Katharsis” to program readaptacji społecznej z zakresu przeciwdziałania agresji, który wykorzystuje elementy arteterapii. Takie zajęcia to dla skazanych nie tylko możliwość kontaktu z różnymi formami sztuki, ale przede wszystkim praca nad sobą i własnymi problemami. Podczas zajęć skazani poznają różne metody radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza agresją. Uczestniczą także w warsztatach krawieckich. Uczą się nie tylko szyć, ale przede wszystkim rozwijają umiejętności społeczne: komunikację, empatię, radzenie sobie ze stresem. Wychowawcy, angażując skazanych w akcje charytatywne, uwrażliwiają ich na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci oraz odwracają uwagę od własnych, często wygórowanych wymagań, które niejednokrotnie skłaniają ich do popełniania przestępstw.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.