Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Trzy szkoły z Zabrza wśród 500. najlepszych placówek w Polsce

  • Dodano: 2019-01-10 16:15

W opublikowanym dziś przez miesięcznik „Perspektywy” rankingu 500. najlepszych szkół ponadpodstawowych znalazły się trzy placówki z naszego miasta.

W drugiej setce 50. najlepszych szkół w Polsce znalazło się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi – szkoła zajęła 135. miejsce, co jest jej najlepszym wynikiem w ciągu trzech ostatnich lat (153. w 2018 i 150. w 2017 roku) i uzyskała tym samym status Złotej Szkoły. Placówka awansowała także z zajmowanego przez dwa lata 146. miejsca na 127. w rankingu maturalnym. Spośród liceów do pięćsetki weszło także Publiczne Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego im. św. D. Savio, zajmując 424. lokatę  i otrzymując odznakę Srebrnej Szkoły (spadek z 333. miejsca w 2018 roku). Poza listą 500 znalazły się dodatkowo I Liceum Ogólnokształcące w ZSO na 548. miejscu (wyraźny spadek względem 2018 i 2017 roku, kiedy uplasowało się kolejno na 402. i 328. miejscu), a także VIII Liceum Ogólnokształcące na 838. pozycji.

W województwie śląskim III LO zajęło 16. pozycję, LO Tow. Salezjańskiego znalazło się na 46. miejscu, I LO w ZSO 66. lokatę, a VIII LO jest 98.

Licea ogólnokształcące oceniane są za pomocą trzech kryteriów - sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych i rezultatów z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystywane są dane ze źródeł zewnętrznych wobec poddanych ocenie szkół. Ich źródłem są protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych i dane Systemu Informacji Oświatowej.

Wśród 500 najlepszych techników w Polsce znalazło się Technikum nr 4 w ZS Ekonomiczno-Usługowych na 423. miejscu, otrzymując tarczę Brązowej Szkoły. Poza pięćsetką uplasowało się Technikum nr 7 w ZS nr 10 im. J.Groszkowskiego. W rankingu wojewódzkim obie szkoły znalazły się kolejno na 67. i 77. miejscu. Kryteria oceny techników są niemal identyczne z metodologią stosowaną w przypadku liceów. Dodatkowy czynnik stanowią wyniki egzaminu zawodowego.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • mieszkaniec Zabrza

    brak adresów tych szkół ????

  • Karolina

    Brawo dla III liceum, od lat trzyma poziom.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.