Wiadomości z Zabrza

Trzech domowych oprawców w rękach policji. Pracowity długi weekend

  • Dodano: 2022-01-12 08:00, aktualizacja: 2022-01-12 08:29

Pracowity długi weekend pod kątem przestępstw związanych z przemocą domową w Komisariacie V Policji w Zabrzu. Policjanci przyjęli zawiadomienia w trzech sprawach dotyczących znęcania się. We wszystkich przypadkach sprawców zatrzymano i usłyszeli oni zarzuty. W dwóch przypadkach zastosowano środki zapobiegawcze w postaci aresztu, dozoru policji i nakazu opuszczenia mieszkania.

Trzech domowych oprawców w rękach policji

W trakcie długiego weekendu policjanci z zabrzańskiej piątki zatrzymali trzech sprawców znęcania. Pierwszy z nich 39-letni zabrzanin został zatrzymany w dniu 6 stycznia. Po zebraniu materiału dowodowego wymienionego doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Zabrzu, gdzie prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny oraz nakaz opuszczenia mieszkania wraz z zakazem kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną przestępstwem.

Drugi ze sprawców znęcania został zatrzymany kolejnego dnia niezwłocznie po uzyskaniu zawiadomienia o przestępstwie. W tym wypadku 61-letni zabrzanin, który stosował wobec swojej małżonki przemoc psychiczną po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu został zwolniony do domu, rodzinę swoim nadzorem objął w ramach Niebieskiej Karty dzielnicowy.

W stosunku do trzeciego sprawcy znęcania funkcjonariusze zdecydowali się po zebraniu materiału dowodowego na doprowadzenie 35-letniego zabrzanina do Sądu Rejonowego w Zabrzu. 35-latek znęcał się nad swoją, będącą w podeszłym wieku, matką zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny. Policjanci ustalili też, że w grudniu 2021 roku uprawomocnił się wyrok tutejszego Sądu Rejonowego, na mocy którego podejrzany został uznany za winnego za popełnienie tego samego rodzaju przestępstwa w stosunku do tej samej osoby pokrzywdzonej.

W trakcie czynności sprawca przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu, a Sąd Rejonowy w Zabrzu po przeanalizowaniu materiału dowodowego zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy.

Czym jest przemoc w rodzinie?

Dla przypomnienia warto wskazać, że przemoc w rodzinie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 218) oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa, lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również