Wiadomości z Zabrza

Świadek zatrzymał pijanego kierowcę. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila

  • Dodano: 2019-12-13 11:15

Wczoraj na rondzie Sybiraków doszło do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierowcy.

Jadący DTŚ mężczyzna, zauważył jadącego całą szerokością drogi kierowcę chevroleta. O sytuacji poinformował zabrzańską policję. Kiedy nadarzyła się okazja, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę. Okazało się, że zatrzymany kierowca samochodu miał w organizmie blisko 2.5 promila alkoholu.

Mężczyzną, który wykazał się obywatelską postawą, jest 36-letni mieszkaniec Siemianowic Śląskich. Wczoraj około godzin 14.00 na jadąc z Gliwic w stronę Katowic na zabrzańskim odcinku DTŚ, zauważył jak jadący za nim chevrolet, jedzie po całej szerokości drogi. Widząc to i mając podejrzenie, że kierowca może być pijany, powiadomił policje. Następnie jadąc przed nim dalej obserwował pojazd. W pewnym momencie kiedy nadarzyła się okazja, zatrzymał kierowcę chevroleta i uniemożliwił mu dalszą jazdę.  Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, przebadali kierującego chevroletem na zawartość alkoholu w organizmie. 38-letni mieszaniec Zabrza miał blisko 2.5 promila alkoholu. 

Całe szczęście, że 36-letni mieszkaniec Siemianowic nie pozostał obojętny i we właściwy sposób zareagował. Może właśnie dzięki jego interwencji pijany kierowca nie doprowadził do tragedii na drodze.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.