Wiadomości z Zabrza

Studia niestacjonarne – jak wyglądają, czy warto?

  • Dodano: 2024-10-30 17:00

Studia niestacjonarne stają się coraz popularniejszym wyborem wśród osób, które pragną pogodzić naukę z pracą zawodową lub innymi obowiązkami. Ten model kształcenia oferuje elastyczność pozwalającą dostosować zajęcia do indywidualnych potrzeb. Młodzi ludzie mogą zdobywać wiedzę w dogodnym dla siebie tempie, co sprzyja lepszemu przyswajaniu materiału. Jednak wspomniany typ nauki ma zarówno wady, jak i zalety. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądają takie studia, by poznać ich główne atuty.

Czym są studia niestacjonarne?

Studia niestacjonarne cieszą się w Polsce dużą popularnością. Ta opcja będzie atrakcyjna dla tych, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty, nabywać nowe umiejętności i aktualizować posiadaną wiedzę, jednocześnie nie rezygnując z życia zawodowego. To, co je charakteryzuje, to weekendowy tryb kształcenia. Zajęcia odbywają się – w zależności od organizacji danej uczelni – od piątku do niedzieli lub w soboty i niedziele. Są one organizowane w formie zjazdów zwykle co drugi weekend, co pozwala pracować w pozostałe dni robocze. Nauka niestacjonarna daje zarówno możliwość zdobycia tytułu licencjata (studia I stopnia, np. na kierunku Administracja), jak i magistra (studia II stopnia).

Zalety studiowania w trybie niestacjonarnym

Studia niestacjonarne są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym mocno zależy na rozwoju kariery oraz osiągnięciu dobrej pozycji zawodowej. Umożliwiają one elastyczne zarządzanie czasem, pozwalając efektywnie łączyć naukę z pracą. Dzięki weekendowym zjazdom można zwykle bezproblemowo wykonywać obowiązki zawodowe, samodzielnie się utrzymywać i zarabiać pieniądze. W ten sposób studenci niestacjonarni jednocześnie zdobywają praktyczne doświadczenie w wybranej branży. Absolwenci mogą prezentować potencjalnym pracodawcom bardziej rozbudowane CV, co zapewnia im przewagę nad konkurencją, czy też dostęp do lepszych stanowisk. Warto pamiętać, że dyplom uzyskany w omawianym modelu kształcenia jest równoważny z tym, który zdobędziesz na kierunkach stacjonarnych. W efekcie studia niestacjonarne to świetny sposób, by podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć tytuł naukowy, co może przyczynić się do dalszego rozwoju kariery.

Wyzwania związane ze studiami niestacjonarnymi

Nauka niestacjonarna, choć niesie ze sobą wiele korzyści, nie jest zupełnie pozbawiona wad. Zajęcia realizowane w tej formie są płatne, bez względu na to, czy prowadzone będą przez uczelnię publiczną, czy niepubliczną. Opłaty te mogą wynosić kilka, a nawet kilkanaście  tysięcy złotych rocznie, w zależności od prestiżu szkoły oraz specyfiki kierunku. Jako minus tej formy kształcenia można wymienić również mniejszą liczbę wykładów i ćwiczeń. W praktyce oznacza to, że trzeba część informacji przyswoić na własną rękę w domu. Jednakże nie ma tego złego – studia niestacjonarne uczą samodyscypliny, która bez wątpienia może nas doprowadzić do wyznaczonego celu.

Czy warto wybrać studia niestacjonarne?

Wybór trybu nauki trzeba dobrze przemyśleć, gdyż każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne mogą być dobrą opcją. Ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych preferencji, stylu życia czy celów zawodowych. Przede wszystkim trzeba myśleć o przyszłości – jakie umiejętności lub kwalifikacje będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy? Które kierunki zapewnią stabilne zatrudnienie i dobre zarobki? Jeśli zastanawiasz się, na jakie studia  w trybie niestacjonarnym warto zwrócić uwagę, aby zagwarantować sobie bezpieczną przyszłość, przeczytaj artykuł: https://studiuj.uek.krakow.pl/blog/czy-warto-wybrac-studia-zaoczne-wady-i-zalety-studiow-niestacjonarnych/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.