Wiadomości z Zabrza

„Rzymskie spotkanie ze sztuką prof. Karoliny Lanckorońskiej”

  • Dodano: 2021-05-13 07:30, aktualizacja: 2021-05-13 07:57

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na kolejny wykład organizowany w ramach projektu “Bella Italia”. Spotkanie transmitowane będzie na Facebooku MBP w najbliższy piątek, 14 maja, o godzinie 18.00.

Tym razem rozmowy dotyczyć będą postaci profesor Karoliny Lanckorońskiej – polskiej historyk i historyk sztuki, pisarki, hrabianki, a także żołnierza Armii Krajowej. Po roku 1945 profesor Lanckorońska stała się najszerzej rozpoznawalną działaczką Polonii we Włoszech. Dzięki jej staraniom, w 1945 r., w Rzymie powstał Polski Instytut Historyczny. Po śmierci profesor Lanckorońskiej podjęto decyzję o zamknięciu Instytutu. Ostateczne jednostka została zlikwidowana w 2003 r. Warto wspomnieć, że profesor Karolina Lanckorońska była również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie i członkinią Polskiej Akademii Umiejętności.

Postać profesor Karoliny Lanckorońskiej przybliży w swoim wykładzie Beata Kowalska-Sionko, historyk i badacz stosunków międzykulturowych oraz życia codziennego Lwowa i jego mieszkańców w latach 1922-1939. Rodzina Lanckorońskich, która przez pokolenia była przedmiotem badań historyków, historyków sztuki i podróżników, zajmuje szczególne miejsce w kręgu zainteresowań prelegentki.

Wykład będzie wsparty Szkicami wspomnień oraz Fototeką PAUart Lanckorońskich.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu “Bella Italia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również