Wiadomości z Zabrza

W Zabrzu wybudują nowe mieszkania

  • Dodano: 2021-05-12 14:15

W ostatnich dniach pojawiły się dwie informacje na temat nowych mieszkań w Zabrzu. 35 mieszkań będzie znajdować się w nowoczesnym budynku mieszkalnym przy ul. Żeromskiego, a 90 zostanie wybudowanych w ramach pierwszego etapu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. 

Nowoczesny blok w centrum miasta

12 maja w zabrzańskim Ratuszu została podpisana umowa przez Zarząd Budynków Mieszkaniowych-Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z wybranym w drodze postępowania Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym  BUDMEX Sp. z o.o. Inwestycja ta przewiduje wybudowanie nowoczesnego budynku mieszkalnego przy ul. Żeromskiego 45 w centrum miasta. Koszt tej inwestycji to ponad 10 mln złotych.

– W Zabrzu konsekwentnie rozwijamy budownictwo mieszkaniowe współfinansując powstawanie nowych mieszkań – m.in. oddaliśmy do użytku atrakcyjne osiedla przy ul. Trocera i ul. Żywieckiej. Wspieramy także inicjatywy deweloperów i osób prywatnych, którzy budują domy m.in. w „Słonecznej Dolinie”. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania potwierdza, że ludzie chcą mieszkać w Zabrzu – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W budynku będzie znajdować się 35 mieszkań o wysokim standardzie wykończenia. Ich powierzchnia będzie wynosić od 42 do 85m2 wraz z piwnicami. Budynek będzie  miał pięć kondygnacji i będzie posiadał windę. Dla mieszkańców zostaną przygotowane miejsca parkingowe oraz 8 podziemnych garaży. Zasiedlenie mieszkań przewidziane jest na II kw. 2023 rok.

Źródła finansowania inwestycji to: środki własne, środki pozyskane przez miasto Zabrze w formie grantu, kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środki rządowego programu.

SIM - tanie mieszkania na wynajem z możliwością wykupu

Kolejne mieszkania, które mają powstać w Zabrzu to wynik zawiązania nowej spółki. Zabrze, Chorzów, Świętochłowice i Tarnowskie Góry razem z Krajowym Zasobem Nieruchomości  zawiązały spółkę SIM KZN Śląsk, która wybuduje nowe mieszkania w każdym z tych miast.

7 maja w Chorzowie podpisany został akt notarialny spółki SIM Śląsk. Zgodnie z założeniami na śląsku ma zostać wybudowane aż 1500 mieszkań, które przeznaczone będą dla mniej zamożnych mieszkańców.

W ramach pierwszego etapu SIM w Zabrzu ma zostać wybudowane 90 mieszkań, które powstaną na nieruchomości, która została wniesiona przez miasto do spółki. W Chorzowie powstanie około 400 mieszkań, w Świętochłowicach - 110, a w Tarnowskich Górach – 120.

– Społeczne inicjatywy mieszkaniowe budują lokale na wynajem o umiarkowanym czynszu. Wielu osób wciąż nie stać na zakup mieszkania na rynku deweloperskim. Są to ciężko pracujący obywatele, którzy mają prawo do życiowej stabilizacji dla siebie i najbliższych. Chociaż nie stać ich na kupno własnego mieszkania – to stać ich na regularne opłacanie rozsądnego czynszu – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Wybudowane przez spółkę SIM mieszkania będą miały czynsz, na który będzie stać przeciętnego polaka, a dodatkowo lokatorzy dostaną możliwość wykupu mieszkania.

Spółka SIM Śląsk budowę nowych mieszkań rozpocznie w drugiej połowie 2022 r.

W 2020 roku w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.