Wiadomości z Zabrza

Rokitnica: Jest mural, będzie i deptak im. gen. Stanisława Sojczyńskiego

  • Dodano: 2021-05-19 11:15

Deptak w Rokitnicy niebawem otrzyma nazwę. Zabrzańscy radni postanowili nadać mu imię generała brygady Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Wspomniany deptak łączy ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ulicą Młodzieżową w Zabrzu. Nieopodal znajduje się już mural przedstawiający wojskowego.



Fragment działka, na której znajduje się deptak należy do parafii, jednakże jej administrator, ksiądz proboszcz wydał zgodę na nadanie nazwy.

Kim był Stanisław Sojczyński?

Stanisław Sojczyński urodził się 30 marca 1910 roku Rzejowicach, z kolei zmarł 19 lutego 1947 w Łodzi. Był kapitanem piechoty Armii Krajowej, organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. W 1932 roku ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Częstochowie i rozpoczął służbę wojskową 27 pułku piechoty w Częstochowie, gdzie ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. 1 stycznia 1936 roku przeniesiono go do rezerwy w stopniu podporucznika. Pracował także jako nauczyciel w szkole powszechnej w Borze Zajacińskim koło Częstochowy, gdzie uczył języka polskiego. Działał też w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Związku Strzeleckim.

W czasie II wojny światowej został zaprzysiężony w Służbie Zwycięstwu Polski pod pseudonimem „Wojnar”. Mówiono na niego także „Zbigniew” oraz  „Warszyc”. W powiecie Radomsko, w Rzejowicach zorganizował pierwszy rejon konspiracji wojskowej. Zdolny i pełen zapału Sojczyński szybko awansował. Na swoim koncie miał wiele osiągnięć, a jednym z największych było zaatakowanie w nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 niemieckiego więzienia w Radomsku. Udało się wówczas uwolnić ok. 50 osób: ponad 40 Polaków i 11 Żydów, w tym 12 członków lub współpracowników AK. Co więcej, jego podwładni przeprowadzili także udany zamach na szefa radomszczańskiego Gestapo.

W czasie akcji „Burza” dowodził I batalionem 27 pułku piechoty AK. W 1945 roku stworzył konspirację zbrojną pn. „Konspiracyjne Wojsko Polskie” przeciwko NKWD i formacjom UB.  Aresztowano go rok później w Częstochowie i skazany na śmierć, którą wykonano 19 lutego 1947 roku w Łodzi, zaledwie 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany. Pośmiertnie został awansowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady.

Dlaczego w Rokitnicy pojawi się skwer imienia gen. Sojczyńskiego?

Jak wskazuje zabrzański magistrat, w Rokitnicy mieszka syn zasłużonego żołnierza, który jest kościelnym w rokitnickiej parafii.

- Nadanie imienia deptakowi łączącemu ulicę Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ulicą Młodzieżową w Zabrzu, przy którym powstał już mural z wizerunkiem Stanisława Sojczyńskiego, przyczyni się do upamiętnienia osoby, która na trwale zapisała się w dziejach Polski XX wieku, walcząc o jej niepodległość – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyjętej przez zabrzańskich radnych.

Przypomnijmy, że mural upamiętniający postać kapitana Stanisława Sojczyńskiego powstał w Rokitnicy z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Parafii NSPJ w Rokitnicy zgodziła się na udostępnienie miejsca, a samo malowidło stworzyli kibice Górnika Zabrze z Rokitnicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również