Wiadomości z Zabrza

Ptasia grypa niedaleko Zabrza. Trzeba zutylizować kilkadziesiąt tysięcy ptaków!

  • Dodano: 2021-03-30 14:30

Ognisko ptasiej grypy wykryto w gospodarstwie w Wieszowej graniczącej z Zabrzem. Do utylizacji trafi 55 tysięcy drobiu.

23 marca przeprowadzono badania laboratoryjne, które wykazały wystąpienie wysoce zjadliwej ptasiej grypy HPAI w Wieszowie w gminie Zbrosławice. Jak dowiedział się PAP, ognisko choroby miało miejsce w gospodarstwie, w którym hodowano różne gatunki ptaków, takie jak kaczki, gęsi, bażanty, kury ozdobne i perliczki. Właściciel tego gospodarstwa zauważył padnięcie części ptaków i zgłosił to lekarzowi weterynarii.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii ognisko choroby w Wieszowej ma związek z dostarczeniem piskląt kaczych z Czech do Polski, w okresie inkubacji choroby. Czeskie służby weterynarii 22 marca poinformowały o przesyłkach drobiu z potwierdzoną ptasią grypą w okresie inkubacji. Właściciel gospodarstwa w Wieszowie był pośrednikiem, który kupił kacze pisklęta z Czech, a następnie przekazał je do następnego gospodarstwa.

Czy wirus HPAI jest niebezpieczny?

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Należy myć ręce po każdym kontakcie z drobiem, a mając gospodarstwo, należy uniemożliwić dzikim ptakom dostęp do hodowanych zwierząt.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również