Wiadomości z Zabrza

Pseudokibice z Torcidy sprzedali narkotyki o wartości blisko 60 milionów złotych [FILM]

  • Dodano: 2024-05-10 13:00

Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z katowickiej komendy wojewódzkiej pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach od kilku lat intensywnie pracują nad rozległą i wielowątkową sprawą "Torcidy". Zatrzymali kolejnych 15 osób powiązanych z tą zorganizowaną grupą przestępczą, która od 2019 roku wprowadziła do obrotu narkotyki o czarnorynkowej wartości blisko 60 milionów złotych.

Policja zatrzymuje kolejnych członków grupy przestępczej

Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców ze śląskiej komendy codziennie prowadzą szereg czynności, wnikliwie analizując każdą uzyskaną informację o przestępstwach narkotykowych i czynach zabronionych popełnianych przez osoby związane ze środowiskiem pseudokibiców. Dzięki ich zaangażowaniu i dobrej współpracy z prokuraturą, w sprawie "Torcidy" zatrzymali już łącznie ponad 200 osób. O wcześniejszej realizacji Policja pisała 22 lutego br. - link do komunikatu.

Skrupulatnie prowadzone postępowanie oraz działania policjantów przyczyniły się do zatrzymania kolejnych 15 osób w wieku od 24 do 45 lat – mieszkańców województwa śląskiego.

Śledczy ustalili, że zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, głównie trudniąc się obrotem narkotyków o czarnorynkowej wartości prawie 60 milionów złotych, takich jak m.in. marihuana, amfetamina, mefedron, kokaina, tabletki ekstazy i 4-CMC. W wyniku przestępczej działalności w latach 2019 – 2020 wprowadzili na rynek ponad 1,5 tony różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych oraz 53 litry płynnej amfetaminy i ponad 100 tysięcy tabletek ekstazy.

Narkotyki i brutalne pobicia na Śląsku

Członkowie gangu brali też udział w bójkach i brutalnych pobiciach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, takich jak broń palna, siekiery, maczety, noże, kije bejsbolowe czy pałki teleskopowe, powodując u pokrzywdzonych poważne obrażenia. Jednym z wymienionych zdarzeń, w których brali udział niektórzy z zatrzymanych mężczyzn była tak zwana ustawka pomiędzy pseudokibicami dwóch antagonistycznie nastawionych do siebie śląskich klubów piłkarskich, która miała miejsce w dniu 24 marca 2024 roku w miejscowości Górki Wielkie (powiat cieszyński). W trakcie bójki uczestnicy używali kijów bejsbolowych, pałek, kastetów, a jeden z uczestników odniósł poważne obrażenia ciała ze złamaniami kończyn i licznymi ranami szarpanymi. Tydzień póżniej zaplanowali napaść na pseudokibiców z Gliwic podczas ich treningu na siłowni. Wówczas policjanci zapobiegli napaści i starciu chuliganów, a znalezione przy nich niebezpieczne przedmioty świadczą o tym, że spotkanie dla wielu osób mogło zakończyć się tragicznie - link do komunikatu.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz obrotu na dużą skalę narkotykami, a także pobicia i udziału w bójkach usłyszało łącznie 12 z nich. 7 z nich w wieku od 27 do 39 lat na wniosek prokuratora, decyzją sądu trafiło do aresztu, a 5 w wieku 24 – 45 lat zostało objętych policyjnym dozorem, mają też zakaz opuszczania kraju i muszą wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo jeden z nich - 34-latek odpowie za podżeganie do zniszczenia 6 samochodów osobowych na szkodę jednej z firm. Natomiast 3 mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat będzie odpowiadało za przestępstwa narkotykowe i również zostało objętych policyjnym dozorem.

Policjanci zwalczający przestępstwa pseudokibiców nadal pracują nad tą sprawą i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również