Wiadomości z Zabrza

Przy osiedlu Kopernika powstała Łąka Łomży

  • Dodano: 2021-09-01 14:30

Wczoraj na terenach zielonych przy osiedlu Kopernik pojawiła się Łąka Łomży. Zielony zakątek na stałe zagości w naszym mieście. 

31 sierpnia w Zabrzu przy al. Korfantego 18, niedaleko basenu Aquarius, oddano do użytku Łąkę Łomży. Podczas odbywającego się tego dnia spotkania inaugurującego, przeprowadzono warsztaty  „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o łąkach kwietnych" oraz zasadzono wspólnie kwiaty. Każdy odwiedzający Łąkę Łomży mógł dostać nasiona, dzięki którym może stworzyć własną łąkę kwietną, gdzie tylko chce, nawet w zaciszu swojego domu.

Czym są Łąki Łomży?

Łąki Łomży to inicjatywa Fundacji Łąka i firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża, dzięki której zmienia się oblicze polskich miast. Są one nie tylko atrakcyjne dla oka, ale również praktyczne i ekologiczne. Kolorowo kwitnące kwiaty karmią potrzebne ludziom pszczoły i dzikie zwierzęta. Jeden metr kwadratowy łąki to 25 roślin, 160 pojedynczych kwiatów, 70 wyżywionych pszczół rocznie i 0,9 kg pochłoniętego CO2 na rok.

Tuż obok al. Korfantego 18 powstała specjalnie stworzona przestrzeń, składająca się z drewnianych mebli wypoczynkowych. Całość zachęca do delektowania się krajobrazem łąki.

– Projekt doskonale wpisuje się w działanie miasta Zabrze. To dla naszych mieszkańców stworzymy takie miejsca. Wszyscy wiemy jakie znaczenie mają łąki kwietne dla naszego ekosystemu, dla naszej zdrowotności, wiemy również jak dużo korzyści niosą one dla okolicznych pszczół i owadów. Myślę, że nie tylko mieszkańcy okolicznego osiedla Kopernik będą korzystać z tego miejsca – stwierdziła zastępca prezydent Zabrza Katarzyna Dzóba.

– Poprzez inicjatywę Łąki Łomży chcemy, żeby ludzie poczuli w mieście klimat prawdziwej łąki. Zgodnie z hasłem naszej marki „Łomża, W swoim tempie”, zachęcamy do nieśpiesznego czerpania przyjemności z wolnych chwil. Chcemy,  by mieszkańcy Zabrza choć na moment, usiedli i odpoczęli – złapali nieco wytchnienia od codzienności. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowych miejsc spotkań, na łonie natury, a jednak w mieście. Dlatego w te wakacje Łąki Łomży zawitały już do Kielc, Katowic i Łomży. A dzisiaj można z nich skorzystać w Zabrzu. – powiedziała Jagoda Iwańczuk, Prezes Zarządu Van Pur S.A.

Łąki Łomży zainicjowano 19 sierpnia w Kielcach. Pięć dni później kolejna łąka powstała w Katowicach, a 27 sierpnia i w Łomży.  To jednak nie koniec działań, bo w przyszłym roku firma Van Pur S.A. planuje kontynuować swoje działania i wybrać następne miasta, w których powstaną łąki kwietne.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.