Wiadomości z Zabrza

Profesor Marian Zembala obchodził wczoraj 70. urodziny!

  • Dodano: 2020-02-12 10:30

Profesor Marian Zembala, autorytet w dziedzinie kardiochirurgii, były minister zdrowia, uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi, współzałożyciel Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu obchodził wczoraj 70. urodziny. Uroczystość odbyła się w hali Pogoń w Zabrzu. Sto lat, panie Profesorze!

"Jestem spełniony dzięki Bogu i ludziom"

Pół tysiąca osób przybyło wczoraj do hali Pogoni w Zabrzu, by wspólnie z prof. Marianem Zembalą świętować we wtorkowy wieczór jego 70. urodziny. Wśród gości byli Jerzy Buzek, Anna Dymna, Wojciech Mann, Anna Religa, współpracownicy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i sławy polskiej medycyny.

Profesor Zembala przyjmował życzenia wzruszony. Po występie zespołu Śląsk goście mogli zobaczyć film nakręcony przez współpracowników ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Jubilat dziękował wszystkim słowami, którymi zapraszał wcześniej na swój benefis: – Jestem spełniony dzięki Bogu i ludziom.

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 w Krzepicach

W 1974 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1980 przez kilka lat przebywał w Holandii na stażu naukowym na Uniwersytecie w Utrechcie, skąd w 1985 powrócił na zaproszenie profesora Zbigniewa Religi, by podjąć pracę w utworzonej wówczas, i kierowanej przez niego, Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. Specjalizował się następnie w zakresie kardiochirurgii. W 1992 habilitował się na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Chirurgiczna reperfuzja mięśnia sercowego w świeżym zawale.

W 1993 objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 został członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej, a w latach 1997–1999 był prezesem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. W 1998 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownika Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii. Zajmuje się transplantologią serca i płuc, w 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2011 został przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.

Kariera polityczna

W 2014 z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji. 15 czerwca 2015 premier Ewa Kopacz poinformowała o wysunięciu jego kandydatury na urząd ministra zdrowia. Następnego dnia został zaprzysiężony na tym stanowisku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 jako kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał w okręgu katowickim mandat poselski, otrzymując 53 610 głosów. 16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra.

W czerwcu 2018 przeszedł udar, od tego czasu porusza się na wózku. Stan jego zdrowia z dnia na dzień jest coraz lepszy. Ostatnio syn profesora - Michał Zembala opublikował zdjęcie, na którym widać profesora w swoim żywiole - na bloku operacyjnym. Obecnie profesor uczestniczy także w realizowaniu kolejnych projektów medycznych we współpracy z władzami województwa śląskiego jak Śląska Start-Up'owa Dolina Medyczna.


Źródło: Redakcja / Foto: Urząd Marszałkowski

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.