Wiadomości z Zabrza

Zabrze: Marian Zembala z Wawrzynem Lekarskim

  • Dodano: 2019-03-29 13:15

Profesor Marian Zembala uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem środowiska lekarskiego. Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Śląskiej Izbie Lekarskiej otrzyma Wawrzyn Lekarski.

Tym samym, wybitny kardiochirurg dołączy do grona kilkunastu lekarzy, którzy wywarli wpływ na rozwój polskiej i światowej medycyny. Najwyższe wyróżnienie Śląskiej Izby Lekarskiej zostanie wręczone prof. Zembali podczas XXXIX Okręgowego Zjazdu Lekarzy. Wawrzyn Lekarski to laur przyznawany lekarzom medycyny i lekarzom dentystom, a także osobom spoza środowiska medycznego i instytucjom za wybitne osiągnięcia.

Marian Zembala wyróżniony Wawrzynem Lekarskim

W 1993 r. prof. Marian Zembala został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a od 1999 r. jest kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

W 1980 roku wyjechał do Holandii na staż naukowy na Uniwersytecie w Utrechcie. W 1985 roku wraca do Polski na zaproszenie profesora Zbigniewa Religi, by podjąć pracę w nowo utworzonej Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Był bezpośrednim uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. Specjalizował się następnie w zakresie kardiochirurgii.

W 1997 roku stał się pierwszym lekarzem w Polsce, który wykonał transplantację pojedynczego płuca. Cztery lata później, jako pierwszy w naszym kraju przeszczepił choremu płuco-serce, później dokonał zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. 

Przez kilka miesięcy pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W czerwcu 2018 przeszedł udar, od tego czasu porusza się na wózku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.