Wiadomości z Zabrza

Poznaliśmy już trasę Tour de Pologne. Drugi etap wyścigu zakończy się w Zabrzu

  • Dodano: 2020-07-03 11:15

Ponad 891 kilometrów w ciągu pięciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Kolarze zawitają także do Zabrza. 

Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W tym roku polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.

– Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

77. Tour de Pologne rozpocznie na Stadionie Śląskim w Chorzowie 5 sierpnia, dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. Pierwszy etap poprowadzi z Chorzowa przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, do Katowic. Tu kolarze pokonają trzy rundy i zafiniszują przy Spodku.

Drugi etap także powinien zakończyć się sprinterską rozgrywką. Po starcie z Opola kolarze wjadą na Górę Świętej Anny, powalczą na Lotnych Premiach LOTTO Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zafiniszują w Zabrzu. Następne dni to etapy Wadowice-Bielsko-Biała, Bukovina Resort-Bukowina Tatrzańska, a finałem będzie etap z Zakopanego do Krakowa.

W 77. Tour de Pologne kolarze będą rywalizować w:

  • klasyfikacji generalnej CARREFOUR,
  • klasyfikacji Najlepszy Góral,
  • klasyfikacji Najlepszy Sprinter LOTOS,
  • klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO,
  • klasyfikacji Zwycięzca Etapu Drutex,
  • klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS,
  • klasyfikacji drużynowej,
  • a także klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Tour de Pologne to wieloetapowy wyścig kolarski organizowany od 1928 r. Od 1. do 49. edycji, rozgrywanej w 1992 roku, posiadał status wyścigu amatorskiego. Od 1993 roku – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2011 r. należy on do cyklu UCI World Tour, który zrzesza największe kolarskie wyścigi na świecie, w tym jedynie 17 wyścigów wieloetapowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.