Wiadomości z Zabrza

Powstaną dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu? Ruszyły konsultacje społeczne

  • Dodano: 2021-09-20 13:30

Ruszyły konsultacje społeczne w ramach programu „Kolej+”. Dotyczą one 13 projektów zgłoszonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i Województwo Śląskie. Dwa projekty dotyczą powstania dwóch nowych przystanków kolejowych w Zabrzu.

Konsultacje społeczne w ramach programu Kolej+

Przeprowadzane konsultacje społeczne w ramach Programu „Kolej+” mają za cel przedstawić mieszkańcom propozycje działań związanych z rozwojem kolei oraz zebrać ich opinie na temat przebiegu linii, usytuowania przystanków lub poznać ich oczekiwania wobec rozkładów jazdy pociągów. Konsultacje przeprowadzane są w formie ankiet internetowych, osobnych dla każdego z 13 projektów. Odpowiedzi można udzielać do 26 września włącznie.

Czy w Zabrzu powstaną dwa nowe przystanki osobowe? 

W programie „Kolej+” zgłoszono dwa projekty dotyczące linii kolejowej nr 137 na terenie Zabrza. Są to projekty zakładające powstanie nowych przystanków kolejowych na terenie naszego miasta. Mają one poprawić dostępności transportu kolejowego dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych położonych w sąsiedztwie, zapewnić im lepsze warunki podróży i umożliwić bezpośredni przejazd do Katowic. Do każdego projektu powstała osobna ankieta oraz prezentacja, dzięki której mieszkańcy Zabrza mają okazję zapoznać się ze szczegółami projektu.

– Rozszerzenie siatki przystanków planowano już w latach 80-tych, na etapie prac przygotowawczych nad projektem Kolei Ruchu Regionalnego (KRR). Wówczas na terenie Zabrza miały zostać dobudowane dwa przystanki – Zabrze Maciejów oraz Zabrze Stadion. Nie planowano natomiast do tej pory skomunikowania osiedla Zaborze, które znajduje się w odległości ok. 500 metrów od linii kolejowej stanowiącej główny kręgosłup transportowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – czytamy w projekcie GZM dotyczącym budowy stacji Zabrze Zaborze Północ.

Przystanek osobowy Zaborze Północ

Projekt numer 2 zakłada powstanie przystanku osobowego w dzielnicy Zaborze Północ. Miałby się on znajdować w okolicy ulic Porzeczkowej i Kawika

  • Link do ankiety: TUTAJ
  • Prezentacja ze szczegółami projektu: TUTAJ

Przystanek osobowy Zabrze ul. Armii Krajowej

Projekt numer 3 zakłada powstanie nowego przystanku osobowego o nazwie roboczej Zabrze ul. Armii Krajowej. Miałby się on znajdować po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego nad ul. Piłsudskiego.

  • Link do ankiety: TUTAJ
  • Prezentacja ze szczegółami projektu: TUTAJ

Łączna długość linii kolejowej nr 137 na terenie Zabrza to ponad 7 km. Na ten moment w naszym mieście znajduje się tylko jedna stacja kolejowa – stacja Zabrze przy ulicy Dworcowej w centrum miasta. Aby się do niej dostać, mieszkańcy innych dzielnic muszą każdorazowo dojeżdżać innym środkiem komunikacji do Centrum, co wydłuża finalny czas podróży.

Konsultacje społeczne realizuje firma Databout Sp. z o.o., która na zlecenie GZM opracowuje niezbędną dokumentację, zawierającą również wnioski, uwzględniające otrzymane w ramach konsultacji opinie.

Drugi etap Programu zakończy się 25 listopada br. Do tego czasu komplet wymaganej dokumentacji Wstępnych Studiów Planistyczno-Prognostycznych musi zostać złożony w PKP PLK S.A. przez liderów projektów. Projekty, które zostaną zakwalifikowane do realizacji, poznamy w pierwszym kwartale 2022 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również