Wiadomości z Zabrza

Pościg za motocyklistą ulicami Zabrza i Rudy Śląskiej. Policja użyła broni!

  • Dodano: 2021-08-03 13:45, aktualizacja: 2021-08-03 19:09

23-letniemu piratowi drogowemu, który nie zatrzymał się do kontroli, nie posiadał wymaganych uprawnień oraz usiłował staranować jednego z mundurowych, grozi do 10 lat pozbawienia wolności i 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Pościg, który rozpoczął się w centrum Zabrza zakończył się w Rudzie Śląskiej na pustym parkingu, gdzie policjant przestrzelił oponę w motocyklu uciekiniera.

Policyjny pościg za motocyklistą ulicami Zabrza i Rudy Śląskiej

W sobotę po godzinie 17.00 trakcie pełnienia służby na terenie Zabrza policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na ulicy 3-go Maja zauważyli motocykl, który posiadał nieprawidłowo zamontowaną tablicę rejestracyjną. Policjanci podjęli próbę zatrzymania kierującego motocyklem, włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Motocyklista jednak nie zatrzymał się do kontroli.

- Motocyklista nie zwolnił i rozpoczął ucieczkę przed policjantami, popełniając przy tym wiele wykroczeń, oraz stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W tym pieszych, gdy uciekając, jechał chodnikiem. Motocyklista ignorował polecenia wydawane przez interweniujących policjantów i uciekał w stronę Rudy Śląskiej, jadąc ulicą Paderewskiego - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Policjant przestrzelił oponę w motocyklu uciekiniera

Po wjechaniu do Rudy Ślaskiej motocyklista uciekał przed policją ulicami Kokota i 1-go Maja. Pościg zakończył się na pustym parkingu przy ulicy Ogrodniczej w Rudzie Śląskiej, gdzie policjanci odcięli motocykliście drogę ucieczki. Mężczyzna nie chciał jednak się poddać. 

- Kiedy jeden z policjantów wychodząc z radiowozu, próbował go zatrzymać, ten ruszył w jego kierunku na motocyklu, nie reagując na wydawane polecenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjant wykorzystał do zatrzymania motocykla broń służbową, oddając w kierunku pojazdu jeden strzał. To pozwoliło na skutecznej jego zatrzymanie - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Podejrzanemu grozi kara nawet do 10 lat pozbawianie wolności

Zatrzymany 23-latek tłumaczył policjantom, że uciekał przed nimi, ponieważ nie miał uprawnień do kierowania motocyklami oraz chciał sprawdzić, czy uda mu się uciec.

- 23-latek, który świadomie nie zatrzymał się do kontroli drogowej, popełnił czyn, który jeszcze niedawno był kwalifikowany jako wykroczenie. Od 1 czerwca 2019 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary wobec piratów drogowych i pijanych kierowców. Nowe przepisy mówią, że kierowca, który świadomie zmusi policjantów do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się mimo stosowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd obligatoryjnie może też zakazać prowadzenie pojazdów nawet na okres 15 lat - czytamy na stronie KMP Zabrze.

Oprócz tego mężczyzna odpowie za czynną napaść na policjanta, ponieważ podczas próby ucieczki usiłował jednego z nich staranować motocyklem. Podejrzanemu grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawianie wolności.

Komentarze (2)    dodaj »

  • sznita s tustym

    motor na przemiał a karlus do pierdla

  • Jozin

    Dlaczego usuwacie komentarze ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.