Wiadomości z Zabrza

Policjanci z Zabrza ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami e-mail

  • Dodano: 2019-11-26 11:00

Zabrzańscy policjanci zajmujący się cyberprzestępczością otrzymują informacje od mieszkańców Zabrza na temat fałszywych maili wysyłanych na ich skrzynki.

Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości e-mail, które mają nakłonić do pobrania złośliwego pliku lub zapłacenia rzekomo nieopłaconej faktury.

Na daj się oszukać, odczytując maile z nieznanego źródła lub z zaskakującą treścią zachowaj ostrożność


Fałszywe wiadomości e-mail wysyłane są z serwerów umiejscowionych poza granicami kraju, umożliwiając przesłanie wiadomości mail z dowolnego adresu pozornie wyglądającego jak autentyczny w rzeczywistości jednak będącego jedynie usługa „spoofingową”. Wśród używanych tytułów jest m.in. Powiadomienie o zapłacie, bądź prośba o potwierdzenie otrzymania płatności.  Dla nieświadomej osoby wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości załącznik dołączony do wiadomości zawiera złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwycenie danych wrażliwych np. loginu i hasła do logowania się do kanałów bankowości elektronicznej.

W związku z tym klienci powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z poczty. Nie powinno otwierać załączników do wiadomości mailowej nadesłanej od dotychczas nieznanej osoby, spoza listy kontaktów, a w przypadku otrzymania wiadomości racjonalnie podejść do treści wiadomości dokonując porównania czy wiadomość ma odzwierciedlenie z faktycznymi działaniami np. dokonanie zakupu, sprzedaż produktu.

Więcej na temat bezpieczeństwa w Internecie możne przeczytać na naszych stronach (kliknięcie w odnośnik przekieruje na inną stronę): Dzień Bezpiecznego Internetu oraz Uwaga na fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.