Wiadomości z Zabrza

Za nami Śląska Gala Nagrody Europa Nostra

  • Dodano: 2019-11-26 10:30

W ub. sobotę, w zabrzańskiej hali „Pogoń”, odbyła się Śląska Gala Nagrody Europa Nostra.

Nagrody, którą w październiku br. otrzymała Sztolnia Królowa Luiza. Była to okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w rewitalizację tego wyjątkowego obiektu.

Swoją obecnością wydarzenie uświetnili znamienici goście, w tym m.in. przedstawiciel fundacji Europa Nostra - Gabriel Ruiz Cabrero, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Witold Naturski i prezes Instytutu Regionów Europy - prof. Franz Schausberger. Nie zabrakło także parlamentarzystów i samorządowców, w tym prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, zastępcy prezydenta Miasta Zabrze Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Mariana Zembali, senator RP Marii Pańczyk-Pozdziej, dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomieja Szewczyka i in.

Galę uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, grupy akrobacji artystycznej Ocelot oraz Marcina Wyrostka

29 października zwycięzcy nominowani do nagrody Europa Nostra, najwyższego europejskiego wyróżnienia w obszarze dziedzictwa kulturowego, zostali uhonorowani w trakcie Grande Soirée du Patrimoine Européen (Wielkiego Wieczoru Dziedzictwa Europejskiego). Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden, wyjątkowy obiekt z Polski – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Co więcej Sztolnia jest w tym roku jedynym obiektem z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie i jednym z trzech w Polsce, które dostąpiły tego zaszczytu w całej historii nagród. Tym samym Sztolnia znalazła się w gronie tak znanych miejsc jak: Trafalgar Square, Royal Albert Hall z Londynu czy Narodowe Obserwatorium w Atenach.

Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to największy kompleks turystyczny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływ na kształtowanie się regionu. To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Najcenniejszymi elementami kompleksu oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska – dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta.

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie rewitalizacji Sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.