Wiadomości z Zabrza

Policja ostrzega przed oszustwami tzw. metodą na BLIK-a. Jak to wygląda i jak się ustrzec?

  • Dodano: 2024-06-25 14:15

Zabrzańscy policjanci ostrzegają przed oszustwami metodą "na BLIK". Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszą o pilną pożyczkę.

Uwaga na oszustów podszywających się pod znajomych w sieci

Zabrzańscy policjanci systematycznie otrzymują zgłoszenia o dokonaniu oszustw metodą "na BLIK". Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia. Obiecują zwrot pieniędzy. Zazwyczaj nie proszą o duże kwoty. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Policja przestrzega przed oszustami działającymi taką metodą. W przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie i w emocjach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze należy sprawdzić, czy osoba, która do nas napisała, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Najlepiej jest zrobić to wybierając inną formę kontaktu niż została nadesłana prośba.

Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do logowania na konta bankowe, jak również przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również