Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Piast i Górnik ukarane. Oświadczenia prezydentów

  • Dodano: 2018-03-06 22:00

Nie milkną echa po ostatnich wydarzeniach na meczu Górnika Zabrze i Piasta Gliwice. Włodarze obu miast wydali oświadczenia, podobnie zrobiła Ekstraklasa S.A.

Jako pierwszy głos zabrał Zygmunt Frankiewicz z Gliwic:


OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYDARZEŃ PODCZAS MECZU PIASTA GLIWICE Z GÓRNIKIEM ZABRZE 3 MARCA 2018 R.


Sytuacja, która miała miejsce 3 marca na Stadionie Miejskim w Gliwicach w końcówce meczu derbowego pomiędzy Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze była skandaliczna i niedopuszczalna. Jako prezydent Gliwic, miasta, które jest większościowym udziałowcem klubu GKS Piast S.A., właścicielem stadionu oraz głównym sponsorem drużyny, oświadczam, że oczekuję od władz klubu następujących działań:


● szczegółowych pisemnych wyjaśnień okoliczności zaistniałych wydarzeń, w tym również informacji o zabezpieczeniu sektora gości, które pozwoliło na wniesienie na stadion w Gliwicach skradzionych flag oraz materiałów pirotechnicznych do sektorów S, R, P i O,


● wydania dożywotnich zakazów wstępu na Stadion Miejski w Gliwicach wszystkim zidentyfikowanym sprawcom,


● podjęcia kroków prawnych na drodze cywilnej przeciwko sprawcom zniszczeń oraz ewentualnych kar finansowych, jakie poniesie klub, niezależnych od postępowań karnych, które zostaną wszczęte przez odpowiednie służby; wyegzekwowania pełnej kwoty poniesionych strat od ich sprawców,


● zawieszenia wszelkich kontaktów, współpracy i wsparcia dla stowarzyszenia kibiców Piasta; ponowne ich nawiązanie uzależniam od pomocy stowarzyszenia w identyfikacji sprawców zajść oraz od publicznego potępienia karygodnych zachowań na Stadionie Miejskim 3 marca br.


Miasto Gliwice od lat wspiera organizacyjnie i finansowo Piasta Gliwice. Gdyby nie pomoc miasta drużyna nie miałaby gdzie odbywać swoich spotkań i nie miałaby środków na działalność. Dzięki temu wsparciu Gliwice mają ekstraklasowy klub piłkarski, który dostarcza rozrywki tysiącom mieszkańców naszego miasta, inspiruje młodzież do zainteresowania sportem i promuje miasto. Wszystkie te korzyści za sprawą kilkuset bandytów stanęły pod znakiem zapytania 10 minut przed końcem meczu.


Oświadczam, że nie ma i nie będzie mojej zgody na zachowania zagrażające życiu i zdrowiu piłkarzy i prawdziwych kibiców oraz na niszczenie mienia, za które zapłacił gliwicki podatnik. Oczekuję szybkiego wyjaśnienia sprawy i surowego ukarania winnych. O szczegółowe informacje na temat przebiegu wydarzeń, podjętych działań oraz okoliczności, które do nich doprowadziły zwrócę się również do zwierzchników oddziałów Policji zabezpieczających mecz.


Piast Gliwice, klub ważny dla dziesiątek tysięcy gliwiczan, nie będzie terroryzowany przez grupkę przestępców. Dla wszelkich osób, które przyczyniły się do wczorajszych niechlubnych wydarzeń nie będzie już nigdy miejsca przy Okrzei 20. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim pozostałym kibicom za zachowanie spokoju w trakcie meczu oraz za wyrazy szczerego potępienia, dla tych którzy postanowili zniszczyć sportowe widowisko.
Zygmunt Frankiewicz


Prezydent Miasta Gliwice


Skierował do prezydent Zabrza także apel, w którym prosi o wsparcie i działania ze strony zabrzańskiej, mające na celu ukrócenie swobody stadionowych bandytów.

Na odpowiedź Małgorzaty Mańki-Szulik nie trzeba było czekać zbyt długo:


Oświadczenie

Sobotnie wydarzenia na stadionie Piasta Gliwice przyjęłam z ubolewaniem. Jest mi przykro, że mecz między Piastem Gliwice, a Górnikiem Zabrze nie mógł zostać zakończony. Agresja ta była niedopuszczalna.

Od razu poprosiłam zarząd Górnika Zabrze o ustosunkowanie się do tej sytuacji. W tej sprawie zarząd obradował już w niedzielę rano. W Zabrzu nie ma przyzwolenia dla stadionowej agresji. Troska o bezpieczeństwo podczas organizacji imprez masowych jest dla mnie priorytetem.


Zwróciłam się do zarządu Górnika Zabrze o konsekwentne i bezwarunkowe przestrzeganie zasad obowiązujących na stadionie i karanie sprawców niewłaściwych zachowań włącznie z zakazami stadionowymi.


Miejmy nadzieję, że realne działania zostaną podjęte możliwie szybko.  Bezpieczeństwo zwykłych ludzi na stadionach jest ważne, ważniejsze niż sportowe emocje. Niestety, nie wszyscy to rozumieją.

Na obie drużyny zostały nałożone kary pieniężne, mecz zawieszono, a wynik jest szeroko dyskutowany, także na naszych łamach. Sytuacja jest rozwojowa, będziemy Państwa informować o kolejnych decyzjach ws. spotkania derbowego.

Wiadomo tylko, że przez najbliższe dni kary walkowera dla drużyny z Gliwic oraz karne punkty dla Zabrzan nie będą widoczne w tabeli:

Zgodnie z przepisami regulaminu dyscyplinarnego PZPN kluby mogą złożyć odwołanie od decyzji Komisji Ligi do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN w terminie 7 dni od dnia doręczenia uzasadnienia. W przypadku złożenia takiego odwołania, Ekstraklasa S.A. będzie działać wspólnie z PZPN, aby ewentualne rozstrzygnięcia w drugiej instancji zapadły możliwie szybko, co pozwoli na zakończenie procedury dyscyplinarnej jeszcze w marcu. Kary walkowera dla Piasta Gliwice oraz odjęcia trzech punktów Górnikowi Zabrze do czasu ich uprawomocnienia, nie będą uwzględniane w tabeli ligowej – informuje Eksraklasa S.A.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.