Wiadomości z Zabrza

Odbudowano fontannę w Parku im. Poległych Bohaterów

 • Dodano: 2019-11-07 10:15

Gotowa jest już fontanna, którą odbudowano w Parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela.

Efekt robi wrażenie, a obiekt będzie z pewnością cieszył oko nie tylko miłośników historii.

Prace rozpoczęły się pod koniec czerwca br.

W ramach prac rozebrano betonowy krąg taneczny, wykonano wykop pod nieckę fontanny, wybudowano też przyłącze kanalizacyjne. Wartość zawartej umowy wyniosła 1 270 590,00 zł, a dofinansowanie sięgnęło 85 proc. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo AKWAPLANTA Sp. z o. o. z Wrocławia.

Miasto Zabrze przystąpiło do realizacji zadania pn.: „Poprawa jakości terenów zielonych na obszarze miasta Zabrze – etap I. Rewitalizacja Parku im. Poległych Bohaterów, przy ul. Dubiela w Zabrzu” wiosną 2018 r. Jeszcze w ub. roku w parku wybudowano nową instalację elektryczną – oświetlenie zewnętrzne oraz zasilanie imprez plenerowych. Zakres prac obejmował wykonanie linii kablowej ziemnej o długości 3382 m, zabudowę 85 sztuk słupów oraz 87 sztuk opraw świetlnych. Zadanie wykonał Zakład Instalacji Elektrycznych CAGRO Sp. z o.o. z Radzionkowa, a wartość robót wyniosła 513 193,70 zł.

W ramach prac rewitalizacyjnych w Parku im. Poległych Bohaterów renowacji poddany zostanie również mur oporowy i schody przy wejściu od strony ul. Dubiela.

Inwestycję oszacowano na kwotę 1 500 000,00 zł.

Warto przypomnieć, że na realizację projektu „Poprawa jakości terenów zielonych na obszarze miasta Zabrze – etap I i II” Zabrze otrzymało ponad 7 mln dofinansowania. Celem projektu jest kompleksowe uporządkowanie i zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej w Zabrzu na obszarze obejmującym 21 lokalizacji. Wzmocni to ich walory użytkowe i przestrzenne oraz stworzy sprzyjające warunki dla realizowania aktywności rekreacyjnej mieszkańców Zabrza. Tereny, które obejmie projekt staną się pełnowartościową przestrzenią publiczną miasta, miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, stanowiącym wizytówkę miasta.

Park założony został w 1924 r. Zaprojektował go berliński architekt krajobrazu prof. Gustav Allinger. W parku stała duża pergola i brodzik dla dzieci. W latach 50., po zasypaniu kanału park powiększono o uzyskane w ten sposób tereny. W 2002 roku park przecięła estakada łącząca ulicę gen. de Gaulle'a z aleją W. Korfantego. W 2012 roku wpisany został do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Po II wojnie św. nadano mu imię Poległych Bohaterów, jednak potocznie przez mieszkańców nazywany jest parkiem Dubiela - od jednej z ulic, do której przylega.

Odbudowano fontannę w Parku im. Poległych Bohaterów

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Gospodarna

  Zabrzanom potrzebna ta fontanna jak rybie hulajnoga

 • Zabrzanka?

  i stare, zdezelowane i głośne tramwaje, do których starsi i niepełnosprawni nie potrafią wsiąść oraz koślawe chodniki :((( Ale za to mamy stadion i mnóstwo pustych sklepów do wynajęcia w centrum Zabrza.

 • mario7145@interia.pl

  małymi kroczkami do przodu w Naszym parku .... Ale fakt śmieci są wszechobecne wszędzie, służby miejskie porządkowe widać ale niemrawo im idzie

  • mario7145@interia.pl
   2019-11-07 18:15
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wściekły emeryt

  No fontanny są ważne :) a w mieście dalej ciemno i brudno

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.