Wiadomości z Zabrza

Największa działka w zabrzańskiej strefie ekonomicznej sprzedana. Powstanie fabryka grilli

  • Dodano: 2020-02-13 09:30

W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza sfinalizowana została sprzedaż kolejnej nieruchomości znajdującej się na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej usytuowanych w Zabrzu.

Podpisy na akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży działki przy ul. Donnersmarcka złożyli - Michael Jacobs, wiceprezes zarządu Weber-Stephen Products LLC oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

22 mln zł za największą działkę w strefie ekonomicznej

Weber-Stephen Polska, producent wysokiej jakości grilli, za teren przy ul. Donnersmarcka - największą dostępną w zabrzańskiej części KSSE działkę - zapłacił ponad 22 mln zł. Nowy inwestor deklaruje rozpoczęcie budowy zakładu jeszcze w 2020 roku. W tym celu planuje zainwestować co najmniej 53 mln USD oraz zatrudnić ponad 250 osób. 

Po środowym sfinalizowaniu transakcji zapełnienie zabrzańskiej strefy przekroczyło 75 proc. jej całkowitej powierzchni, wynoszącej 157 ha.

W Zabrzu jeszcze niedawno funkcjonowało osiem kopalń. Dziś po tych wielkich zakładach pracy zostało tylko wspomnienie. Dlatego podejmujemy intensywne działania zmierzające do zwiększania potencjału gospodarczego naszego miasta. Poprzez przygotowanie atrakcyjnych terenów a następnie pozyskanie we współpracy z KSSE inwestorów generujemy nowe miejsca pracy oraz zwiększamy wpływy z podatków do budżetu miasta – komentowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Michael Jacobs, wiceprezes firmy Weber-Stephen Products LLC wyjaśniał, że na działce powstanie nowy zakład produkcyjny i dystrybucyjny. Jak zaznaczył, analizy przed transakcją w Zabrzu dotyczyły wielu lokalizacji w Europie; jednym z kluczowych kryteriów wyboru okazała się dostępność kadr.

To już druga transakcja sprzedaży gruntów w zabrzańskiej strefie w tym roku

W 2019 r. zabrzański samorząd sprzedał sześciu inwestorom osiem działek inwestycyjnych zajmujących w sumie ok. 29 ha, a w tym roku dwie działki o łącznej powierzchni ponad 26 ha.

W zabrzańskim Regionalnym Parku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - w północnej części miasta, na granicy dzielnic: Mikulczyce, Rokitnica i Biskupice - działki kupiło już 26 inwestorów. Dotąd swoje zakłady w zabrzańskiej strefie, liczącej 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości 0,5-21 ha, uruchomiło 13 firm, które zainwestowały ok. 500 mln zł i zatrudniły blisko 1,5 tys. osób.

Strefa ekonomiczna w Zabrzu to 157 hektarów podzielonych na 45 działek o wielkości od 0,5 do 21 hektarów. Jej atuty to dogodna lokalizacja, w sercu ponad dwumilionowej metropolii; infrastruktura drogowa opierająca się na autostradach A1 i A4 oraz bliskość lotniska w Pyrzowicach. Jej uzbrojenie kosztowało miasto 65 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.