Wiadomości z Zabrza

Na zabrzańskich drogach trwają działania "Alkohol"

  • Dodano: 2019-07-29 12:30

Od wczesnych godzin rannych na drogach Zabrza policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod kryptonimem “Alkohol”.

Akcja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Jak potrzebne są to działania wskazuje ostatnia doba, kiedy to policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących.
 

Do pierwszego zatrzymania doszło na ul. Staromiejskiej

Tam 19-letni kierujący oplem spowodował kolizję . W trakcie czynności okazało się, że nastolatek ma ponad półtora promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał nigdy uprawnień do kierowania samochodami.

Drugi z zatrzymanych „wpadł” na ul. Ślęczka. 36-letni mieszkaniec Zabrza kierował fiatem mając prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali u prawo jazdy kat. B i C.

Trzeci z kierujących, który również nie posiadał uprawnień do kierowani pojazdami, zatrzymany został na ul 11-go Listopada. Badanie trzeźwości wskazało, że 24-latek który kierował fiatem, miał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Ponadto policjanci zabrzańskiej drogówki zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który kierował samochodem pomimo sadowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zabrzanin jadąc fordem ka złamał zakaz, który obowiązuje go do maja 2023 roku. Za załamanie zakazu sądowego mężczyźnie grozi teraz kara do 3 lat więzienia.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.