Wiadomości z Zabrza

Na placu Wolności obok Tygryska stanął Miś

  • Dodano: 2024-04-08 08:15, aktualizacja: 2024-04-08 08:41

Miś i Tygrysek – bohaterowie popularnych bajek Janoscha – towarzyszą dzieciom na całym świecie. Uczą, bawią, podróżują i zapewniają: „Kiedy ma się przyjaciela, można się niczego nie bać”. W piątek została uroczyście odsłonięta druga figura tych literackich postaci – Misia, który stanął na placu Wolności obok Tygryska. Podczas wydarzenia programem artystycznym zachwycili najmłodsi zabrzanie z Przedszkola nr 28 im. Janoscha.

Miś dołączył do Tygryska na placu Wolności

– Wrocław ma swoje krasnale, Katowice beboki, a zabrzanie postaci wymyślone przez Honorowego Obywatela Miasto Zabrze Horsta Eckerta. Jego książki dla dzieci, których napisał ponad 300, przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków. Dorośli z pewnością kojarzą natomiast powieść „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny"– komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Przypomnijmy, że Janosch, czyli Horst Eckert – popularny pisarz i autor literatury dziecięcej, a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Zabrze – 11 marca obchodzi 93. urodziny. Tradycyjnie z tej okazji nasze miasto świętuje janoschowy geburstag. Bowiem właśnie w Zabrzu autor „Misia i Tygryska”  urodził się i spędził dzieciństwo.

Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu – Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Książki Janoscha dla dzieci zyskują w Polsce od niedawna coraz większą popularność. Miś i Tygrysek idą do szkoły, piszą do siebie listy, objaśniają dzieciom świat i zawsze dobrze się bawią.

Zobacz powitanie Tygryska na placu Wolności w Zabrzu!

Na placu Wolności obok Tygryska stanął Miś / fot. UM Zabrze

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również