Wiadomości z Zabrza

Tygrysek z bajek Janoscha stanął na placu Wolności [FOTO]

  • Dodano: 2024-03-12 09:00

Miś i Tygrysek – bohaterowie popularnych bajek Janoscha – towarzyszą dzieciom na całym świecie. Uczą, bawią, podróżują i zapewniają: „Kiedy ma się przyjaciela, można się niczego nie bać”. Wczoraj została uroczyście odsłonięta figura literackiego Tygryska, która stanęła na placu Wolności. Wkrótce obok niego pojawi się także Miś. Podczas wydarzenia programem artystycznym zachwycili najmłodsi zabrzanie z Przedszkola nr 28 im. Janoscha oraz Szkoły Podstawowej nr 32, którzy przeszli następnie do Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1 na urodzinowy tort.

Uroczyste odsłonięcie figury literackiego Tygryska w Zabrzu

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta Zabrza Katarzyna Dzióba, przedstawiciele Rady Miasta Zabrze, a także Angela Bajorek – autorka jedynej, jak dotąd, biografii Janoscha pt. „Heretyk z familoka”.

– – Wrocław ma swoje krasnale, Katowice beboki, a zabrzanieŚ postaci wymyślone przez Honorowego Obywatela Miasto Zabrze Horsta Eckerta. Jego książki dla dzieci, których napisał ponad 300, przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków. Dorośli z pewnością kojarzą natomiast powieść „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” – komentowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Świętowanie Janoschowego Geburtstagu

Przypomnijmy, że Janosch, czyli Horst Eckert – popularny pisarz i autor literatury dziecięcej, a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Zabrze – 11 marca obchodzi 93. urodziny. Tradycyjnie z tej okazji nasze miasto świętuje janoschowy geburstag. Bowiem właśnie w Zabrzu autor „Misia i Tygryska”  urodził się i spędził dzieciństwo.

Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu – Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicami do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał ponad 300 własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków świata. W Polsce znany jest także dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, przedstawiającej losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. XX wieku. W 2004 r. powieść została przeniesiona na deski Teatru Korez Katowic. Obecnie pisarz mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Książki Janoscha dla dzieci zyskują w Polsce od niedawna coraz większą popularność. Miś i Tygrysek idą do szkoły, piszą do siebie listy, objaśniają dzieciom świat i zawsze dobrze się bawią.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również