Wiadomości z Zabrza

Mostostal – ZAK. Umowa na 42 miliony

  • Dodano: 2017-09-18 19:45, aktualizacja: 2017-09-20 22:36

Mostostal Zabrze (a dokładnie Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A.) zawarł niedawno umowę z Grupą Azoty i dostarczy elementy do instalacji mającej powstać w Kędzierzynie-Koźlu.

Chodzi o linię pilotażową ZAK-u przygotowywaną dla Wydziału Estrów w Jednostce Biznesowej Oxoplast. Mostostal ma nie tylko dostarczyć elementy, ale i trwale je zainstalować. Kontrakt opiewa na niecałe 43 miliony złotych (netto), a całość ma być gotowa za ok 57 tygodni. Warto dodać, ze obie firmy współpracują od lat 80. Mostostal relizował na terenie Kędzierzyna m.in. remont reaktora R-1001 czy modernizację Instalacji Mocznika. 

ZAK ma się zająć produkcją estrów specjalnych. Chodzi m.in. o substancje mające wzbogacić bazowe produkty, takie jak plastyfikatory i pomóc rozwinąć metody produkcji w przemyśle chemicznym. Pierwsze uchwały dotyczące tego projektu i budowy nowej instalacji zostały podjęte już w ubiegłym roku, teraz proces wchodzi w kolejną fazę. Projekt uzyskał również dofinansowanie ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości ok 23 milionów (info PAP).

Jak czytamy na stronie Grupy Azoty:


Budowa instalacji estrów specjalnych to element Programu Estry Specjalne (PES). Program obejmuje dodatkowo powstanie laboratorium aplikacyjnego, instalacji doświadczalnej estrów nieftalanowych oraz poprawienie własności plastyfikatora Oxoviflex®, produkowanego od 2015 r. w Grupie Azoty ZAK S.A.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również