Wiadomości z Zabrza

Liczne kondolencje dla rodziny prof. Mariana Zembali. Syn opublikował wzruszający wpis

 • Dodano: 2022-03-22 13:30, aktualizacja: 2022-03-22 14:39

W minioną sobotę 19 marca zmarł znany w całej Polsce wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala. Wiele osób składało rodzinie zmarłego kondolencje poprzez media społecznościowe i po raz ostatni żegnało się z profesorem. Dzień po jego śmierci ojca pożegnał również syn – dr hab. Michał Zembala.

Michał Zembala pożegnał ojca we wzruszającym wpisie

W niedzielę 20 marca dr hab. Michał Zembala opublikował poprzez media społecznościowe niezwykle wzruszający wpis adresowany do swojego ojca - niedawno zmarłego prof. Mariana Zembali. Wpis ten ma formę poruszającego i pełnego miłości listu, do którego dołączona została ostatnia wiadomość, którą dr hab. Michał Zembala otrzymał od ojca.

– Michaś proszę Boga aby Twój trud poświęcenie wspierał i umacniał w działaniu Z Bogiem Synu Dziękuję bardzo za wszystko ci robisz tato – tak brzmiała ostatnia wiadomość od ojca do syna (pisownia oryginalna).

Pożegnanie z ojcem rozpoczyna się słowami odpowiadającymi na tę wiadomość:

– To jedna z Twoich ostatnich wiadomości do mnie. Ja dziś proszę tego samego Boga o wybaczenie, ze nie dał mi tyle sił by pomoc Tobie – napisał dr hab. Michał Zembala w liście pożegnalnym adresowanym do ojca.  

Całą treść pożegnalnego listu prezentujemy poniżej:

Tato,

To jedna z Twoich ostatnich wiadomości do mnie. Ja dziś proszę tego samego Boga o wybaczenie, ze nie dał mi tyle sił by pomoc Tobie. 

Pamiętasz jak płynęliśmy razem do Szwecji - mówiłeś mi wówczas ze najlepiej płynie się pod wiatr - mówiłeś wówczas: jest trudno, bo fala bałtycka krotka i często wleje się na pokład. Tak tez jest w naszym zawodowym życiu - trudno, bo zawód wymagający poświecenia, ale każdy kogo uleczysz - uratujesz jest jak słonce, które suszy mokry sztormiak. 

Nauczyłeś mnie szacunku i pokory wobec pacjenta, chirurgii (mimo ze nie zgadzaliśmy się przy stole), ale przede wszystkim nauczyłeś mnie dbałości o miejsce, o szpital, o każdą cegle która budowałeś, o której finansowanie zabiegałeś jeżdżąc w wózku, w niewygodzie do Warszawy. 
Powoli dochodzi do mnie, ze nie usłyszę Twojego telefonu z pytaniem o ostatniego chorego po przeszczepie, o to czy rezydenci rozwijają się dobrze, czy uda nam się o czasie złożyć dokumenty dotyczące asystenta lekarza, czy tez o zdrowie męża naszej pielęgniarki. 

Różniło nas wiele, ale łączyło - więcej niż wiele. 

Wierze ze tam na gorze płyniesz (jak zawsze) pod wiatr. Wolny od wózka, od ulomnosci ktora dzielnie znosiłeś. Będę wypatrywał ciemnych chmur wiedząc, ze właśnie tam jesteś: ryjąc je dziobem swojego statku. Niezłomny. 

Zegnaj kapitanie. Zegnaj Profesorze.

PS. ... i w końcu zagrasz ponownie na akordeonie.

Śmierć prof. Mariana Zembali

Liczne kondolencje poprzez media społecznościowe składali przyjaciele, współpracownicy profesora oraz politycy. Poprzez media społecznościowe wybitnego kardiochirurga wspominali między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali - wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości. RIP" - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

- Odszedł Profesor Marian Zembala. Nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca. Miałem zaszczyt czerpać z jego rad. Polska straciła wybitnego lekarza i wielkiego patriotę. Panie Profesorze, dziękuję za wszystko" - cytamy na Twitterze premiera RP Mateusza Morawieckiego.

- Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Prof. Marian Zembala zmarł w wieku 72 lat

Urodzony w 1950 roku w Krzepicach profesor Marian Zembala był jednym z najwybitniejszych kardiochirurgów i transplantologów w Polsce. Był współpracownikiem profesora Zbigniewa Religi, a od 1993 roku pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2014 roku został radnym sejmiku śląskiego, a rok później został ministrem zdrowia.

W 2018 roku  profesor Marian Zembala doznał udaru i od tego czasu poruszał się na wózku.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

 • gliniarz i prokurator

  Hm w piątki samobójstwa popełniają zazwyczaj Ci, którym trzeba w tym pomóc. Dzięki temu prokreatura zbada ciało najwcześniej w poniedziałek, a ewentualne ślady trucizny mogą już się ulotnić, czy jak to tam fachowo się nazywa.

  • gliniarz i prokurator
   2022-03-23 09:55
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wojciech

  Tragedia rodziny, pożywką dla troli.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.