Wiadomości z Zabrza

Zmarł profesor Marian Zembala. Był wybitnym kardiochirurgiem

  • Dodano: 2022-03-19 12:30

Zmarł profesor Marian Zembala. Był wybitnym kardiochirurgiem i byłym ministrem zdrowia. W 2018 r. doznał poważnego udaru. Miał 72 lata.

Zmarł profesor Marian Zembala

Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł wybitny kardiochirurg profesor Marian Zembala. Jak donosi RMF FM ciało profesora odnaleziono dziś rano na terenie jego posesji w Zbrosławicach w powicie tarnogórskim. Policję powiadomiła rodzina. Okoliczności śmierci Mariana Zembali wyjaśniają policjanci i prokurator.

- Nie ujawniamy okoliczności zdarzenia ze względu na dobro śledztwa. Na miejscu trwają czynności procesowe m.in. z udziałem policji z Tarnowskich Gór - powiedziała Interii prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Wiadomość o odejściu prof. Zembali potwierdziła jego rodzina. 

"Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy" – napisali krewni w oświadczeniu.

Profesora żegna wiele osób

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele kondolencji. Profesora Zembalę żegnają politycy, współpracownicy i przyjaciele.

- "Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prof. Mariana Zembalę pożegnała także prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik. 

- Trudno uwierzyć, że nie żyje profesor Marian Zembala. Ten Wielki Człowiek, który zawsze wszystkim pomagał, mierzył się z wieloma problemami. Dzielnie walczył z chorobą, w czasie której nie poddawał się i realizował ambitne wyzwania. Jego dzieła pozostaną z nami, a On pozostanie w naszych sercach i pamięci - napisała prezydent Zabrza.

Kondolencje złożył również m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz - szef PSL, z zawodu lekarz. 

- Zmarł Marian Zembala. Wybitny lekarz, były minister zdrowia, dobry przyjaciel. Wspaniały nauczyciel, który całe swoje życie poświecił pomocy drugiemu człowiekowi. Niech spoczywa w pokoju. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje - przekazał.

Wybitny kardiochirurg

Prof. Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem. W 1993 roku objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. 

W 2014 roku prof. Zembala został radnym sejmiku śląskiego z ramienia PO. Rok później został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Cztery lata temu kardiolog przeszedł udar.

Autor: redakcja
Źródło: Interia / RMF FM / Polsat / fot. Urząd Marszałkowski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również