Wiadomości z Zabrza

Kto stworzył mozaikę w DMiT? Artysta poszukiwany!

  • Dodano: 2024-09-06 19:15

Niedawno udało się ustalić autorów unikatowych mozaik, zdobiących maszty przy hali MOSiR. Teraz prof. Irma Kozina poszukuje informacji na temat autora mozaiki umieszczonej w Domu Muzyki i Tańca

Prof. Irma Kozina bada historię mozaik 

Kilka dni temu na łamach serwisu architektura.muratorplus ukazał się artykuł o udanych poszukiwaniach autorów mozaik umieszczonych przy hali MOSiR przy ul. Matejki. Do tej pory wiadomo było, że powstały w latach 70-tych ubiegłego wieku i przedstawiają, co oczywiste, postaci uprawiające sporty olimpijskie, m.in. biegi i narciarstwo.

Historyczce udało się ustalić, kto je stworzył i pół wieku po ich odsłonięciu ponownie wiemy, że autorami mozaik są warszawscy architekci, Danuta i Andrzej Strachoccy. Odkrycie to zostało opisane w artykule, który profesor Irma Kozina przygotowała na konferencję naukową organizowaną jakiś czas temu. Zapytaliśmy o inspirację do poszukiwań.

Artykuł o mozaikach zabrzańskich przygotowałam na sesję naukową, która kilka lat temu zorganizowana została przez panią Elę Dębowską, dyrektorkę muzeum w Zabrzu. Do napisania artykułu skłoniło mnie znalezienie w internecie mapy atrakcji zabrzańskich, na której ta mozaika widniała jako anonimowa. Miałam szczęście, gdyż pojechałam ją obejrzeć akurat, gdy był tam jeden z konstruktorów, który pamiętał swoich przyjaciół z Warszawy, pracujących przy tej mozaice. 

Tym konstruktorem był urodzony w 1930 roku Fortunat Nowakowski, który w chwili wizyty pani prof. Irmy Koziny gościł w budynku MOSiR jako konsultant. 

Profesor Kozina szuka autora mozaiki w Domu Muzyki i Tańca

W tej chwili trwają poszukiwania autora (lub autorów) innej mozaiki, umiejscowionej w jednej z części DMiT. Pod jej postem w mediach społecznościowych pojawiło się sporo sugestii, wymieniano m.in. Norberta Paprotnego, autora m.in. mozaiki w Teatrze Nowym.

Co do mozaiki z DMiT, jej autorem na pewno nie jest Norbert Paprotny. Przed śmiercią Paprotny sprawdzał, które z jego realizacji przetrwały i wymienił wszystko, co zrobił. Tej mozaiki nie wskazał jako swojego dzieła - informuje nas pani profesor.

Komentujący wymieniają także profesorów Dubiela i Sarapatę, a także prof. Romana Staraka. Poszukiwania trwają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również