Za nami weekend pełen emocji za sprawą Teatru Nowego w Zabrzu, który zaprosił widzów na premierowy spektakl pt. „Królowa Śniegu” w reżyserii Macieja Podstawnego.
Sztuka oparta na baśni H. Ch. Andersena zrealizowana została w autorskiej adaptacji Macieja Podstawnego oraz Doroty Kowalkowskiej
Za scenografię, kostiumy, projekcje i światło odpowiadali: Paula Grocholska i Marta Śniosek-Masacz. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Kasia Łacisz, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor (gościnnie), Jarosław Karpuk, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Urbanowicz oraz Marian Wiśniewski.
Opowieść adresowana jest wprawdzie do wszystkich młodych widzów od 11. roku życia, ale twórcy – na co dzień kojarzeni z teatrem dla dorosłych – przekonują, że nowoczesny i widowiskowy język opowieści, muzyka Anny Steli i powaga, z jaką traktują nastoletniego widza, gwarantują, że „Królowa Śniegu” uwiedzie również dorosłych widzów i stworzy przestrzeń do rozmowy oraz spotkania na linii dziecko – dorosły, kobieta – mężczyzna, dobro – zło.
Nie tylko dla dzieci
„Królowa Śniegu” to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu, historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie – i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór. To spektakl o wielkiej wyprawie małej Gerdy, która u kresu swej podróży, kiedy dociera do Kaja, jest już świadomą siebie, silną kobietą.
Obejrzyj spektakl online!
Dla wszystkich tych, którzy nie mogli się pojawić na spektaklach, które odbyły w na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu w ub. weekend, Teatr Nowy w Zabrzu przygotował wyjątkową propozycję – dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez najbliższe pół roku „Królową Śniegu” będzie można obejrzeć także online (bezpłatnie). Projekt „Królowa Śniegu w sieci” przenosi do internetu nie tylko sam spektakl – w postaci rejestracji i streamingu live premiery – ale i pakiet działań edukacyjnych i kontekstowych, pomagając poruszać się odbiorcom w sieci skojarzeń, kontekstów, motywów i wątków.
To kompleksowa oferta skierowana do młodych i dorosłych widzów, którzy z powodu trwającej pandemii, w ciągu najbliższych miesięcy będą mieli znacznie ograniczony dostęp do kultury, do wspólnego „szkolnego” uczestniczenia w odbiorze dzieł adresowanych do młodego odbiorcy. To propozycja familijna – w kontekście wspólnego rodzinnego odbioru, jak i pedagogiczna – w kontekście odbioru grupowego, w szkole.