Wiadomości z Zabrza

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na konferencję "Zwierzę też człowiek"

 • Dodano: 2020-10-07 14:00

O opiece nad zwierzętami i ich ochronie, przede wszystkim prawnej będzie mowa podczas konferencji „Zwierzę też człowiek”. A znana m.in. z telewizji Marta Dymek będzie propagować kuchnię wegańską. Na konferencję „Zwierzę też człowiek” Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 15 października 2020 r. na godz. 17:00 do Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408. Wstęp jest wolny.

Blok konferencji będzie składał się z trzech interesujących wykładów, przedstawionych przez osoby mocno angażujące się w działania, którym los zwierząt nie jest obojętny

Najpierw prawniczka i członkini Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego ze swojego punktu widzenie opowie co prawnicy już wiedzą o opiece nad zwierzętami, a czego jeszcze powinni się dowiedzieć. Następnie Karolina Kuszlewicz, blogerka i jednocześnie rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym, przybliży uczestnikom prawne spojrzenie na zwierzę, zastanawiając się jak prawnie powinny być traktowane zwierzęta, także te, który bardzo często w domach uważane są za nieodłącznych członków rodziny. Na koniec konferencji w obronie zwierząt wypowie się Marta Dymek, która skupi się na niejedzeniu mięsa. Znana blogerka prowadząca na co dzień Jadłonomię.com znana jest z propagowania weganizmu i dań bezmięsnych.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan konferencji:

 • 17:00 - Otwarcie konferencji
 • 17:10 -  „Co prawnicy wiedzą i powinni wiedzieć o zwierzętach?”Marlena Drapalska-Grochowicz
  • doktorantka na wydziale Prawa i Administracji UŚ ze specjalizacją w teorii i filozofii prawa. W ramach rozprawy doktorskiej analizuje koncept bliskości w prawie czyli jak są normowane i interpretowane bliskie relacje międzyludzkie, ale również międzygatunkowe. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. psychologię prawa, nurt Law&Emotions, filozofię a także bioetykę. Opiekun pomocniczy Koła Naukowego Praw Zwierząt UŚ, a podczas studiów Koordynator Sekcji Praw Zwierząt przy Studenckiej Poradni Prawnej.
 • 17:40„Jeśli zwierzę nie jest rzeczą, w takim razie kim jest na gruncie obowiązującego prawa” Karolina Kuszlewicz
  • adwokatka, edukatorka i publicystka. Prowadzi Kancelarię Adwokacką, specjalizującą się w prawnej ochronie zwierząt i przyrody. Od czerwca 2018 roku pełni funkcję Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Autorka bloga www.wimieniuzwierzat.com, pisze dla portalu prawo.pl i Krytyki Politycznej. W 2019 r. ukazała się jej książka „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, Aktualnie pracuje nad specjalistycznym komentarzem do ustawy o ochronie zwierząt. Należy do Komisji Legislacyjnej i Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
 • 18:20 -  „Czy przyszłość jest roślinna, czyli co daje nam ograniczanie mięsa”Marta Dymek
  • blogerka, kucharka, kulturoznawczyni, aktywistka na rzecz weganizmu autorka kulinarnego bloga Jadłonomia.com  i książki pod tym samym tytułem. Jej książki doczekały się ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy w Polsce, a niedawno ukazały się także za granicą. Prowadzi swój program kulinarny „Zielona Rewolucja” na antenie Kuchni+ oraz współpracuje z prasą. Na co dzień angażuje się we wszystkie działania, które mogą pomóc upowszechnić wegetarianizm i weganizm.
 • 19:00 - Dyskusja

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „To lubię. Czytelnicy dzielą się pasjami”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Ze względu na panujący stan epidemii, na wszystkich imprezach obowiązuje ograniczona liczba uczestników, a każdy zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia oraz noszenia maseczki przez cały czas spotkania. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej biblioteki.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.