Wiadomości z Zabrza

Kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu znika kawałek po kawałku

  • Dodano: 2021-02-12 14:15

Kopalnia Węgla Kamiennego „Makoszowy” w Zabrzu odchodzi w zapomnienie. Obecnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., która prowadzi zaawansowane prace zmierzające do likwidacji szybów i innych obiektów naziemnych związanych z górniczą działalnością.


Pokopalniane zabudowania sukcesywnie znikają z zabrzańskiego krajobrazu. Oszacowano, że prace związane z likwidacją zakładu górniczego będą kosztować ok. 500 mln zł. W maju 2019 roku rozpoczęto demontaż wieży szybowej zasypanego szybu III. Zapowiadano, że prace mają potrwać do końca 2021 r.

Rozbiórka KWK "Makoszowy" trwa

SRK szykuje się do kolejnych prac rozbiórkowych. Niebawem z powierzchni ziemi ma zniknąć budynek pijalni soków oraz budynek biura przepustek i komendy straży wraz z bramą wejściową przy ul. Makoszowskiej 24 w Zabrzu.

Kolejne przetargi w toku

SRK ogłosiło już przetarg na wykonanie kolejnego zadania. Chodzi o rozbiórkę obiektów budowlanych Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla na terenie SRK S.A. w Bytomiu, Oddział w Zabrzu KWK „Makoszowy”.

Jak czytamy w zamówieniu:

prace rozbiórkowe muszą zostać wykonane zgodnie z projektem budowlanym opracowanym przez firmę Machina Projektów Wojciech Barcewicz z siedzibą w Milanówku oraz z przedmiarem robót pn.: „Rozbiórka obiektów budowlanych Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla na terenie SRK S.A. Oddział KWK „Makoszowy” w Zabrzu.

Chodzi o rozbiórkę:

  • obiektu kompleksowego płuczki cieczy ciężkiej (2.b.3);
  • stacji przesypowej p.t. 205/201A (2.b.19);
  • mostu przenośnikowego p.t.201A (8.11).

Jaki będzie zakres robót?

Zakres robót obejmuje rozbiórkę obiektów budowlanych wraz z demontażem złomowym wyposażenia, instalacji i urządzeń wewnętrznych. Przedmiotowe obiekt znajdują się na terenie KWK „Makoszowy” w Zabrzu przy ulicy Makoszowskiej 24, działce nr 22/1, obręb ewidencyjny: Makoszowy. Otwarcie ofert nastąpi 24 lutego

Przypomnijmy, że początki kopalni „Makoszowy” przypadają na lata 90. XIX wieku. Jednakże fedrunek zaczęto prowadzić w kwietniu 1906 roku. Z kolei koniec zakładu nastał wraz z końcem 2016 roku, bowiem zgodnie z decyzją Ministerstwa Energii 31 grudnia 2016 roku w kopalni wstrzymano wydobycie..

Wiadomo, że od zapomnienia i zniszczenia uda się zachować kilka obiektów. To stacja sprężarek z początków XX w., cechownia czy maszyna wyciągowa szybu II.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Kannon

    Likwidacja budynków naziemnych to absurd

  • Przemysłowy duch

    Nie ważne już która opcja to likwiduje. Ważne jest to że żadna opcja nie ma pomysłu siedząc na tych stołkach. Nikt nie myśli z perspektywą. Nie patrzcie na PO czy PiS, to te same osoby. Każdy kłamie, nie mając żadnego wpływu na naciski z UE. Unia daje kasę na te likwidacje, gdyby było inaczej - zamknięto by to i stało i straszyło. Z zabytkami nikt się nie liczy.

  • Mieszkanec

    Podziękujcie Unii oraz Tuskowi co nas sprzedał

  • Anty PiS

    Szydło wyciszyła KWK Makoszowy.

  • Bussoni

    Ależ ty masz zryty beret

  • kwiatowe

    Jak to mowila w 2015 Szydlo, ze zadnka kopalnia nie zostanie zamknieta :D Hipokryci, a jeszcze gorsi ci co ich wybrali.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również